Görüntü Oyun Oynamak, Kavrama Yeteneğini Artırabilir

goruntu oyun oynamak kavrama yetenegini artirabilir 28Yk2Z5M

Universitat Oberta de Catalunya tarafından gerçekleştirilen ve Frontiers in Human Neuroscience’da yayınlanan yeni bir araştırma, bir periyot sistemli olarak görüntü oyun oynamanın, oynamayı bıraktıktan yıllar sonra bile bilişsel misyonlarda daha düzgün olmayı sağlisimığını ortaya koydu.

Yaşları 18 ila 40 ortasında değişen 27 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada evvel tüm iştirakçilerin bilişsel yetenekleri test edildi. Daha sonra iştirakçiler küçük bir eğitimden geçtiler ve eğitim sonrası 10 gün boyunca her gün 1.5 saat görüntü oyun oynisimılar. Araştırmacıların, oyunların bilişsel zekaya tesirini görmek için iştirakçilere oynattıkları oyun ise Üstün Mario 64 oldu.

goruntu oyun oynamak kavrama yetenegini artirabilir 0 kkP6dwsT

Araştırma sonuçlarında aktarılana nazaran iştirakçilerden geçmişte görüntü oyun oynamış bireyler, kafalangıçta Muhteşem Mario 64’te daha uygun bir performans sergilemiş olsalar da daha evvel hiç görüntü oyun oynamamış iştirakçiler da tertipli olarak oyun oynadıkça misal sonuçlar almaya başlisimılar. Yola eğitim ve transkraniyal manyetik stimülasyonun (TMS) bilişsel zekaya tesirini araştırmak için çıkan araştırmacılar, ulaştıkları sonuç sonrasında yeni bir değişken denemeye karar verdiler.

Yaş ve cinsiyet üzere değişkenleri bir kenara bırakan bilim insanları, bilişsel vazifelerde kafaarılı olmanın, geçmiş oyun tecrübesiyle ilgisini tespit etmeye karar verdiler. Araştırma sonuçlarını bu perspektiften bir sefer daha inceleyen bilim insanları, geçmişte oyun oynayan bireylerin bilişsel vazifelerde daha güzel olduğu ve kavrama/idrak etme kabiliyetlerinin daha gelişmiş olduğunu tabir ettiler.

goruntu oyun oynamak kavrama yetenegini artirabilir 1 eeksyph3

Kelam konusu araştırma, oyun oynamanın bilişsel yetenekleri geliştirdiğini ortaya koysa da bilim insanları, bu tesirin epeyce hudutlu olduğunu söz ediyorlar. Hatta yeniden araştırmayı gerçekleştiren bilim beşerlerine nazaran çalışma, küçük bir küme üzerinde ve görüntü oyunlarıyla gerçekleştirildiğinden, oyunların farklı senaryoda bilişsel yeteneklere tesiri olmayabileceğini belirtiyorlar.

Sıradaki içerik:

Görüntü Oyun Oynamak, Kavrama Yeteneğini Artırabilir