Google’dan Yalnızca 2,2 MB’lik Ses Tanıma Algoritması

googledan yalnizca 22 mblik ses tanima algoritmasi laNqjk88

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın pek çok hizmeti var. Bu hizmetlerin bir kısmında de konuşma tanıma özellikleri kullanılıyor. Örneğin Asistan, Çeviri ve Pixel aygıtlarda bulunan Ses Kaydedici üzere özelliklerin tümü, bir formda konuşmanın algılanmasını sağlamaya çalışıyor. Fakat bunun yapılabilmesi, epeyce kuvvetli bir sıkıntıydı. Bu durumun farkında olan Google, şimdiyse işleri kolaylaştıran yeni bir yapay zeka modeli duyurdu.

Konuşmaları tanıyabilen uygulamaların en büyük sorunu, kullanıcıların seslerini ortamdaki başka konuşmacılardan ve gürültüden ayıklamaktı. 2018 yılında bu sorunun üstesinden gelebilmek için harekete geçen şirket, VoiceFilter isimli bir yapay zeka oluşturmuştu. Epey ağır bir yapısı olan bu yapay zekayı yine modelleyen Google artık, aygıtlarda yalnızca 2,2 MB alan kaplayan “VoiceFilter-lite” ile tüketicilerin karşısına çıktı.

googledan yalnizca 22 mblik ses tanima algoritmasi 0 ZTDLHKCX

Ses tanımlamaya yönelik yapay zeka modelleri, genel olarak ağır yapıdadırlar. Yüksek pil tüketimi ve CPU kullanımına yol açarlar. İşte Google’ın yeni yapay zeka modeli, bunun önüne geçilmesini sağlıyor. Tonlarca taşınabilir uygulama ile uyumlu olarak çalışabilen yapay zeka modeli, bu sayede hem Google’ın hem de başka geliştiricilere çeşitli avantajlar sağlayacak.

Google tarafından yapılan açıklamalara göre VoiceFilter-lite, kullanıcının zati tahlil edilmiş sesini kullanıyor. Lakin olurda algılama sırasında bir çakışma yaşanırsa, yapay zeka bu çakışmanın önlenebilmesi için çalışıyor. Ayrıyeten bu yapay zeka modelinin ana modele entegre edilmesi de gerekmiyor. Haliyle daha evvel tanımlanmamış olan bir ses, VoiceFilter-lite’ı atlayarak farklı bir ses tanıma modeline geçebiliyor. Şu an için yalnızca İngilizce olarak kullanılabilen yapay zekanın, ilerleyen süreçlerde farklı lisanları de desteklemesi bekleniyor.

Sıradaki içerik:

Google’dan Yalnızca 2,2 MB’lik Ses Tanıma Algoritması