Google Haritalar, Rusya’daki Tehlikeli Yolu Önermeyi Kesti

google haritalar rusyadaki tehlikeli yolu onermeyi kesti L2LsyNNt

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın soğuğuyla ünlü doğu kesitinde üzücü bir olay yaşandı. Bir otomobilda bulunan iki kişi, Yakutsk kentinden Magisiman kentine olan seyahatleri sırasında otomobillerinin bozulması sonucu yolda kaldı. Bulundukları yol kimse tarafından kullanılmadığından ötürü otomobilya günler sonra ulaşılabildi.

otomobilnın içindeki iki bireyden biri mucize yapıtı canlı kalabilmiş ve hastaneye yetiştirilebilmişken başkası o kisimar şanslı değildi. 18 yaşındaki gencin cansız vücudu karla kaplı arabisiman çıkarıldı. İki kişinin otomobilsının bozulduğu nokta, dünyanın en soğuk alanleşim alanlerinden birisi olan Oymyakon’un yakınlarındaydı. Sıcaklık -50 dereceydi.

Google Haritalar, olayın akabinde yolu önermeyi kesti:

google haritalar rusyadaki tehlikeli yolu onermeyi kesti 0 IAg9UsJe

Yaşanan bu olay, Rusya’da Google Haritalar’ın tavsiye ettiği yollar hakkında bir tartışma başlattı. Google Haritalar, daha evvel şoförlere ‘Roisim of Bones (Kemikler Yolu)‘ olarak bilinen yoldan gitmelerini tavsiye ediyordu. Bu yol Yakutsk ve Magisiman ortasındaki arayı 3 saat kısaltsa da kimse tarafından yıllardır kullanılmıyordu. Yolun kullanılmaması, bilhassa kış günlerinde başka bir tehlikeye yol açıyordu.

Bu olayda Google’ın bir hissesi olmasa da Google Haritalar, şoförler için Rusya’daki ölümcül yolu önermeyi kesti. Yaşanan olayların akabinde pek çok Rus kullanıcı Yandex’in Google’dan daha âlâ iş çıkardığını ve daha düzgün mahallî bilgiye sahip olduğunu söyleyerek sırf Yandex Haritalar’ın kullanılması gerektiğini ifisime etmeye kafalisimı.

Resmi isimı Kolyma Otoyolu olan Kemikler Yolu’nun böylesine fecî bir isme sahip olmasının nedeni de bir o kisimar korkutucu. Bu yol, Sovyet devrinde Sevvostlag çalışma kampında olanların zorla çalıştırılmasıyla inşa edildi. Lakin yolun inşası sürerken binlerce kişi hayatını kaybetti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Google Haritalar, Rusya’daki Tehlikeli Yolu Önermeyi Kesti