Google Fotoğraflar’ın Fiyatsız Depolama Özelliği Sona Eriyor

google fotograflarin fiyatsiz depolama ozelligi sona eriyor M85OKeO8

Teknoloji devi Google’ın tanınan hizmetlerinden bir tanesi olan Fotoğraflar, risimikal bir değişikliğe gidiyor. Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran Fotoğraflar hizmetinin fiyatsız ve sınırsız fotoğraf depolama imkanı, 1 Haziran 2021 prestijiyle sona erecek. Google’ın bir dönemi sona erdirme kararı, Google One‘ın tanınan hale gelmesini sağlamak maksadıyla alındı.

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran 1 Haziran 2021’e kisimar Fotoğraflar’da depolanan içerikler, olduğu biçimde kalacak. Yani kullanıcılar, mevcut fotoğraf ve görüntülerini saklamaya devam edecekler. Lakin 1 Haziran 2021 ve sonraki günlerde çekilen tüm fotoğraf ve görüntüler, Google One’daki 15 GB’lik fiyatsız depolama hakkına aktarılacak. Şayet burisimaki fiyatsız depolama alanı da dolarsa, kullanıcıların ek fiyatlar ödealanek Google One planlarını büyütmeleri gerekecek.

Pixel telefon kullanıcıları yeni sistemden muaf olacak

google fotograflarin fiyatsiz depolama ozelligi sona eriyor 0 hJlGPHtu

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran Pixel marka telefon kullanıcıları, bu sistem değişikliğinden etkilenmeyecekler. Google’a nazaran Pixel 1-5 aralığında rastgele bir telefona sahip olan kullanıcılar, Fotoğraflar uygulamasının fiyatsız depolama hizmetinden faydmekanmaya devam edecekler.

Google, 1 Haziran 2021’den sonraki süreçte Drive, E-Tablolar ve Slaytlar üzere hizmetlerde de benzeri bir durum olacağını söylüyor. Yani aslında 1 Haziran 2021’den sonra yalnızca fotoğraf ve görüntü yedekleri değil, Google ile ilgili öbür her şey de 15 GB’lik limite dahil olacak. Lakin Google, sona yakınlaşılması durumunda kullanıcıyı uyaracak. Bu sayede de kullanıcıların depolama yerlarında alan açması sağlanacak. Lakin 15 GB dolar ve kullanıcı hiçbir şey yapmazsa, Google bu dataları otomatik olarak silecek.

15 GB yetmez diyenlere: Google One fiyatlandırması şu halde

bd44768a979d5e58564400de268c98e5isim7be8e1

Google One için oluşturulan internet sitesindeki bilgilere baktığımızda, 4 farklı plan görüyoruz. Bunlardan bir tanesi esasen 15 GB’lik fiyatsız plan. Google’ın önerdiği plan olan 100 GB’lik depolama alanına aylık 5,79 TL, 200 GB’lik depolama yerine aylık 11,59 TL, son olarak da 2 TB’lik depolama yerine da aylık 28,99 TL ödealanek sahip olabiliyorsunuz.

Bu ortada, Google Fotoğraflar’da 4 trilyon içeriğin olduğu söyleniyor. Üstelik kullanıcılar, her hafta 28 milyar fotoğraf ve görüntü yüklemesi yapıyorlar. Bu bağlamda Google Fotoğraflar’ın isimeta bir çöplük haline geldiğini de söyleyebiliriz.

Sıradaki içerik:

Google Fotoğraflar’ın Fiyatsız Depolama Özelliği Sona Eriyor