Google, Android 12’de Sistem Üzerinde Denetimini Artıracak

google android 12de sistem uzerinde denetimini artiracak sjgZVXA6

Android işletim sisteminde uygulamaların bayt kodunu mekanel komutlara çeviren bir uygulama çalıştırma ortamı olan Android Runtime yahut ARKA’nin güncellenebilmesi için mevcut durumda Google’ın Android işletim sistemi için bir OTA güncellemesi yayınlaması gerekiyor ki bu durumda güncellemelerin aygıtlara ulaşmasının denetimi üreticilerin elinde bulunuyor. Lakin Android 12 ile birlikte bu durum büsbütün değişebilir.

Bir XDA geliştiricisi olan luca020400 tarafından yapılan keşfe nazaran Google, Android 12 ile birlikte ART’yi bir Mainline modülü haline getirmeyi planlıyor. Buna nazaran Google, Android 12 ile birlikte aygıt üreticilerinin Google imzalı bir ARKA modülünü aygıtlarda ön yüklü olarak kullanmasını zarurî kılabilir. Bu durumda Google, ART’yi üreticilerden bağımsız bir halde güncelleyip, bu güncellemeyi tüm aygıtlara yayınlayabilecek.

google android 12de sistem uzerinde denetimini artiracak 0 Lmp2urJF

Google’ın Android işletim sisteminde daha fazla denetime sahip olmasının yeterli mi makus mü olduğunun karşılığı, geliştiriciden geliştiriciye değişebilir. Yeniden de Google tarafından denetim edilen ve güncellenen ekosistem genelinde dengeli bir ARKA’nin olması, birden fazla geliştiricinin işine gelecek bir gelişme olsa gerek.

Bu arisima bilmeyenler için açıklamak gerekirse Google; Android güncellemelerinin daha süratli yayınlanabilmesi için Project Treble’ı hayata geçirmişti ve bu proje ile birlikte aygıt üreticilerinin yapacağı özelleştirmeler ile Android işletim sisteminin çekirdeğini birbirinden ayırarak üreticilerin daha süratli güncellemeler sunabilmesinin önünü açmıştı. Üstte bahsettiğimiz üzere ART’nin bir Mainline modülü haline gelmesi, şu ana kisimar sırf sistem güncellemeleri ile güncellenebilen ART’nin Play Store üzerinden bağımsız bir halde güncellenebilmesini mümkün kılacak.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Google, Android 12’de Sistem Üzerinde Denetimini Artıracak