Gökyüzü Manipülasyonu Yapabilen Yapay Zekâ Geliştirildi

gokyuzu manipulasyonu yapabilen yapay zek gelistirildi zOjqnCF5

Yapay zekâ ve yapay zekâya bağlı uygulamalar, her geçen gün daha da gelişiyor ve daha da etkileyici hale geliyor. Örneğin her vakit düzgün emellerle kullanılmasa da ‘Deepfake’ ile epey etkileyici ve kafaarılı işler yapılabiliyor.

Tekrar bir yapay zekâ uygulamasıyla karşı karşıyayız lakin bu seferki yüzleri manipüle etmekten çok daha farklı. Bu sefer görüntülerdeki gökyüzü, yapay zekâ kullanılarak manipüle ediliyor. Yapay zekâ, görüntülerde yer mekan gökyüzüne ışık şartlarını ayarlayarak uzay gemisi, uçan kale ve devasa gezegenler ekleyebiliyor.

Yapay zekâ ile görüntülerde gökyüzü manipülasyonu

Michigan Üniversitesi’nde yapay zekâ araştırmaları yapan Zhengxia Zou’nun geliştirdiği yapay zekâ aracı, dinamik gökyüzü değişimisunuyor. Zou, geliştirdiği programın gökyüzü değişimlerini ve uyumlu hale getirilmelerini hayli gerçekçi bir halde yapabildiğini lisana getiriyor.

Zou’nun geliştirdiği program, büyük data setlerinden ilgili örüntüleri toplayan bir algoritma olan hudut ağlarını kullanıyor. Yani daha kolay bir halde anlatmak gerekirse; gökyüzü değiştirme programı, görüntülerde gökyüzünün nasıl olduğunu öğreniyor, tespit ve takip edebiliyor. Daha sonra toplisimığı bu örüntüleri gökyüzünü değiştirmede kullanabiliyor.

Program, yalnızca gökyüzüne uçan objeler ya da gezegenler eklemekle de kalmıyor. Üstteki görüntünün sonlarında görebileceğiniz üzere şimşeklerin çaktığı dinamik gökyüzü konusunda da hayli etkileyici bir iş çıkarmayı başarıyor. Nerdist’te alan yer habere nazaran Zou’nun programındaki en kritik detay ise büsbütün imaj temelli olması. Yani programın düzenleme yapmak için gereksinim duyduğu tek şey kaynak görüntü.

Zou’nun geliştirdiği yapay zekâ programından birçok ayrımlı yerda faydyerılabilir. Bu hususta akla birinci olarak bir çeşit toplumsal medya uygulaması gelse de Zou, şoförsüz arabaleri eğitmekte de kullanılabileceğini söylüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Gökyüzü Manipülasyonu Yapabilen Yapay Zekâ Geliştirildi