Global yiyecek üretimi kaynaklı emisyonlar, Paris İklim Muahedesi gayelerini ulaşılmaz kılıyor

global yiyecek uretimi kaynakli emisyonlar paris iklim muahedesi gayelerini ulasilmaz kiliyor 5DX6FEeB

global yiyecek uretimi kaynakli emisyonlar paris iklim muahedesi gayelerini ulasilmaz kiliyor 0 SXrQOaVf

Paris İklim Mutabakatı gayeleri doğrultusunda global sıcaklık bedellerindeki artışın 1.5°C yahut 2°C ortasında tutulabilmesi ismine çoğunlukla fosil yakıt tüketimini azaltmak gerekliliği gündemde olmakta. Lakin gündelik hayatımızda daha çok yer alan bir öteki konu bu gayeleri ulaşmamızı neredeyse imkânsız kılıyor. İnsanlığın geleceğini tehlikeye atan bu durum ise tarım ve beslenme alışkanlıklarımızla ilgili.

Oxford ve Minnesota Üniversiteleri’nde vazife yapan araştırmacılar, yürüttükleri çalışma sonucu üst hudut olan 2°C’lik artışın tek başına global yiyecek üretimi yüzünden gerçekleşebileceğini tabir ediyor. Bilim beşerlerine nazaran fosil yakıt kullanımını bugün tamam bıraksak bile kelam konusu artış kaçınılmaz olacak.

Araştırmacılar, çalışma kapsamındaki varsayımları; nüfus artışı, beslenme alışkanlıkları ve ileriki devirde dünyayı beslemek için gereksinim duyulacak arazi ölçüsünü göz önünde bulundurarak yaptı.

global yiyecek uretimi kaynakli emisyonlar paris iklim muahedesi gayelerini ulasilmaz kiliyor 1 XYLYf54K

Bilim insanlarının mevcut durumla ilgili hayata geçirilebilecek ve en az beş farklı sistemden oluşan bir tahlil önerisi de bulunmakta. Araştırma kümesinde yer alan bilim insanlarından David Tilman ise bu bahiste yaptığı açıklamada, “Tarım ve hayvancılık kaynaklı iklim değişikliği ile gayret etmek için yapabileceğimiz en az beş değişiklik bulunuyor. Bunları; verimli tarıma yönelmek, düşük gelirli ülkelerdeki çiftçilere eser rekoltelerini artırmada yardımcı olmak, daha sağlıklı beslenmek, çok tüketimi ve yemek israfını engellemek biçiminde sıralayabiliriz” tabirlerini kullandı.

Yürütülen çalışma, bahsi geçen tahlil teklifleri için geniş çaplı bir uyum ağının kurulması gerektiğini hatırlatıyor. Besin kesimi devlerinden ilgili hükümetlere kadar epey geniş bir yelpazede iş birliği gerektiren bu prosedürün ise en kısa müddette hayata geçirilmesi gerekiyor. Kelam konusu çalışma, atılacak adımlar sayesinde global sıcaklık bedellerinin düşürülmesine ilaveten insan sıhhatinin uygunlaştırılması, su kirliliğinin azaltılması ve hayvan çeşitlerinin yok olmasının önene geçilmesi üzere yararların sağlanabileceğini de vurguluyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Global yiyecek üretimi kaynaklı emisyonlar, Paris İklim Muahedesi gayelerini ulaşılmaz kılıyor