Gionee’yi Bir Kere Daha İflasa Sürükleyecek Gelişme

gioneeyi bir kere daha iflasa surukleyecek gelisme PmSPIDtB

Çinli bir teknoloji şirketi olan Gionee tarafından üretilen akıllı telefonları kullanan tüketicileri huzursuz edecek bir gelişme yaşandı. Çin’deki mekanel bir mahkeme, şirketin akıllı telefonlarına bilerek, makus hedefli yazılım yüklediğini açığa çıkardı. Yapılan incelemelere nazaran şirket, 26 milyondan fazla aygıta büsbütün şuurlu olarak makus hedefli yazılım yüklemiş. Üstelik şirket, bu olay sayesinde 4 milyon dolardan fazla haksız çıkar elde etti.

Mahkeme evraklarında alan yer bilgilere nazaran süreç, Aralık 2018’de başladı. Şirket, 2019 yılının ekim ayına kisimar makus gayeli yazılım yüklemeye devam etti. Birinci etapta 20 milyon aygıta yüklenen makûs maksatlı yazılım, nisan ayına geldiğinde 21,75 milyon aygıta ulaşmıştı. Ekim ayında ise 26 milyon 519 bin 921 isimet telefon, bu makus hedefli yazılımdan etkilenmişti.

Makûs emelli yazılım, “Story Lock Screen” isimli bir uygulamayla telefonlara ulaştı

gioneeyi bir kere daha iflasa surukleyecek gelisme 0

Çin mekanel mahkemesine nazaran Gionee yetkilileri, Aralık 2018’de Story Lock Screen uygulamayı güncellediler. Bu güncellemeyle birlikte telefonlara, Dark Horse Platform olarak isimlendirilen bir eklenti yüklendi. İşte kullanıcıların haberdar bile olmisimıkları bu eklenti, geliştirici takımın yazdığı makus gayeli yazılımdı. Grup, bu eklentiyi kullanarak reklam ve öbür yasa dışı yolları kullanıp, kullanıcılar üzerinden haksız çıkar sağlisimı. Neyse ki yaşanan olay, mahkeme aracılığıyla gün yüzüne çıktı.

Mahkeme, makûs emelli yazılımın gerisinde olan tüm Gionee yetkililerine mahpus cezası verdi. Bununla birlikte para cezasına da çarptırılan takım, 30’ar bin dolar ödemeye mahkum edildi. Elbette bu para, haksız karın yanında devede kulak kaldı. Yaşanan olay, geçmişi aslında pek de pak olmayan ve geçtiğimiz yıl da iflasını açıklayan Gionee’yi, bir sefer daha iflasa sürükleyecek üzere görünüyor. Ayrıyeten bir akıllı telefon alırken yalnızca fiyata odaklanmamanın ne kadar kıymetli olduğu, yaşanan bu olayla bir defa daha anlaşılmış oldu…

Sıradaki içerik:

Gionee’yi Bir Kere Daha İflasa Sürükleyecek Gelişme