Gelecek Jenerasyonlar 20 Yaş Dişleri Olmadan Doğabilir

gelecek jenerasyonlar 20 yas disleri olmadan dogabilir JyB8NBZW

Biz ayrım etmiyor olsak da insan vücudu, jenerasyondan kuşağa mikro değişimler geçiriyor. Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni bir araştırma, insanlığın yakın vakitte biyolojik olarak nasıl bir değişim geçirdiğini ortaya koyuyor. Bir öteki deyişle beşerler, bir mikro evrim geçirmiş durumdalar.

Kelam konusu çalışmaya öncülük eden Dr. Teghan Lucas, insanların yiyecekleri ateşte pişirmeyi ve daha fazla süreçten geçirmeyi öğrendikçe, 20 yaş dişlerine olan muhtaçlığı kaybettiğini tabir ediyor. Dr. Lucas’a nazaran bu değişim, sırf yeni jenerasyonların 20 yaş dişleri olmisiman doğmasına neden olmuyor, tıpkı vakitte çenenin daha az dişe paralel olarak daha küçük yapılı hale gelmeye kafalıyor.

gelecek jenerasyonlar 20 yas disleri olmadan dogabilir 0 VJNueaSy

Çalışmada Dr. Lucas’a eşlik eden adelaide Üniversitesi’nden Prof. Maciej Henneberg ve Prof. Jaliya Kumaratilake, yaptıkları araştırmalar sonucunda 19. yüzyılın sonlarından bu yana arter prevyersında kıymetli bir artış olduğunu ortaya koydular. Önkol ve ele kan sağlayan ana damar olan arter, olağan koşullarda anne karnında oluşur lakin hamilelik daha devam ederken yerini risimyal ve ulnar arterlere bırakır. 

Araştırmaya nazaran arter prevalansı 1880’lerde yüzde 10 civarındayken, 20. yüzyılın sonlarında yüzde 30 düzeylerine yükselmiş durumda. Dr. Lucas’a nazaran bu artışın nedeni medyan arter gelişiminde rol oynayan genlerin mutasyonlarından ya da hamilelik sırasında annelerdeki bir sıhhat sıkıntısından kaynaklanıyor olabilir. Her iki durumda da insanların 100 yıl üzere kısa bir müddette değişim geçirdiğini söylemek mümkün.

gelecek jenerasyonlar 20 yas disleri olmadan dogabilir 1 jFXmGrQb

“Bu eğilim devam ederse, 2100 yılına kisimar insanların birçoklarında ön kol medyan arteri olacak. sözlerini kullanan Dr. Lucas, gerçekleştirdikleri çalışmanın insanlarda 20 yaş dişi ve ön kol arterinin öteki rastgele bir noktadan çok daha süratli evrimleştiğini ortaya çıkardığını belirtti. Çalışmanın müelliflerine nazaran doğal seçilimde gerçekleşen değişiklikler, kelam konusu mikro evrimin ana nedeni.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Gelecek Jenerasyonlar 20 Yaş Dişleri Olmadan Doğabilir