Gelecek Jenerasyon iPhone’ların Bataryaları Daha Küçük Olacak

gelecek jenerasyon iphonelarin bataryalari daha kucuk olacak 238DYO7n

Günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan çabucak hemen tüm bataryalar birebir ve yalnızca kapasiteleri farklı. Lakin iPhone 13 serisiyle birlikte Apple, aygıtlarında daha ayrımlı bir pil teknolojisi kullanmaya başlayabilir. Argümanların kaynağı, Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından hazırlanan bir rapordan geliyor.

Ünlü analist tarafından paylaşılan raporda, iPhone 13’lerin ‘soft board battery’ olarak isimlandırılan yeni teknolojiyi kullanan birinci iPhone serisi olacağı söyleniyor. Kuo’ya nazaran yeni batarya teknolojisine geçmenin nedenlerinden biri de iPhone’da alan tasarrufu sağlamak ve birebir anda üretim maliyetlerini düşürmek.

Gelecek jenerasyon iPhone’ların bataryaları çok daha küçük olacak:

gelecek jenerasyon iphonelarin bataryalari daha kucuk olacak 0 MPDGF5PR

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’ın geçtiğimiz ayın başlarında tanıttığı iPhone 12, evvelki iPhone’lara kıyasla daha ince bir dizaynla karşımıza çıktı. Ne yazık ki Apple, kâfi yera sahip olamadığı için aygıta daha küçük bir pil eklemeyi tercih etti. Ancak yeni batarya teknolojisi sayesinde şirket, fazlisiman alanda daha büyük kapasiteye sahip bir pil sunarak iPhone’ların pil ömrünü güzelleştirebilir.

Yeni teknolojiyi kullanan pillerin, mevcut pillere kıyasla daha az katmana sahip olduğu bilinen bir gerçek. Bu da Apple’ın mevcut pillerden boşalacak birebir yera daha fazla pil kapasitesi sığdırabileceği ya da kapasiteyi birebir tutarak iPhone’ları daha ince hale getirebileceği manasına geliyor. Bu noktisima geçmişe bakacak olursak Apple’ın tercihini daha uzun pil ömrü yerine dizayndan yana kullanacağı söylenebilir.

Bir kafaka raporda ise önümüzdeki yıl tanıtılacak iPhone’ların daha fazla güç verimli ekranlar kullanacağı öne sürülüyor. Rapora nazaran iPhone 13’lerde kullanılacak yeni teknoloji sayesinde ekranlarda iPhone 12’ye kıyasla %10-20 oranında güç tasarrufu sağlanabilecek. Tüm bu savların hakikat olup olmadığını görmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Gelecek Jenerasyon iPhone’ların Bataryaları Daha Küçük Olacak