Gaz formuna dönüşen deneysel yapıştırıcı geliştirildi

gaz formuna donusen deneysel yapistirici gelistirildi YVY7nA1Y

gaz formuna donusen deneysel yapistirici gelistirildi127504 0

Bir eşya kırıldığında çoklukla yapıştırmak için çeşitli yapıştırıcılar ve kuvvetli kimyasallar kullanılıyor fakat bu durum mekanik kuvvetle birlikte kimyasal kullanımını da gerektiriyor.

New Hampshire’s Dartmouth College araştırmacıları moleküler katılar olarak bilinen yapılardan oluşan ve kalıcı olmayan deneysel yapıştırıcı geliştirdi.

Gaz formuna dönüşen deneysel yapıştırıcı

gaz formuna donusen deneysel yapistirici gelistirildi 1 M5dXcCWU

Günümüzde rutinde kullanılan polimer bazlı yapıştırıcıların bağlarının kopması için kimyasal olarak çözülmesi yahut mekanik kuvvet uygulanması gerekirken yeni geliştirilen deneysel yapıştırıcı gaz formuna dönüşerek bağlarını koparıyor.

Süblimleşme ismi verilen fizikî olay sebebiyle bahsi geçen yapışıtırıcı katı fazdan sıvı faza uğramadan direkt olarak gaz fazına geçiyor, bu sebeple de yapıştırıcının tesiri geçmiş ve yapıştırılan objeler birbirlerinden ayrılmış oluyor.

Yeni araştırmanın ve geliştirilen yapıştırıcının şu an için ticari bir amacı bulunmamakla bilrlikte yeni araştırma gelecekte elektronik üretim alanlarında kullanılabilir.

Yeni araştırma Chemistry of Materials isimli mecmuada yayımlandı.

Kaynakça https://www.dartmouth.edu/press-releases/new-glue-sticks-easily-holds-strongly-gas-pull-apart.html https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.chemmater.0c01401

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Gaz formuna dönüşen deneysel yapıştırıcı geliştirildi