Fransa Merkez Bankası, Dijital Euro İçin Ripple ve XRP’yi İnceliyor

fransa merkez bankasi dijital euro icin ripple ve xrpyi inceliyor z7OilnYS

CPA Australia, Fransa Merkez Bankası’nın dijital euro için potansiyel bir platform olarak Ripple ve XRP’yi ele aldığını belirttiği bir rapor yayınladı.

Bitcoin, Ethereum CBDC’ler için düşünülmüyor

CPA Australia, 1886’dan bu yana 150’den fazla ülkede küresel olarak 166.000’den fazla çalışanı olan profesyonel bir muhasebe kuruluşudur.

“Merkez Bankası Dijital Para Birimleri: Karşılaştırmalı Bir İnceleme” isimli bir belge yayınladılar. Belge, Fransız Merkez Bankası’nın dijital euro’yu çıkarmak için olası bir temel olarak Ripple ve XRP’yi tartıştığını ortaya koydu.

Aynı zamanda raporda, en büyük iki kripto paraya da bakıldı. Ancak rapor, Bitcoin’i riskli bir araç olarak adlandırdı. Ethereum konusunda ise bu kripto paranın merkeziyetsiz olduğu ve herhangi bir hükümet tarafından kontrol edilemediğine işaret edildi.

Yine de rapora göre, Avustralya Hükümeti, Ethereum topluluğu için bir CBDC programı başlatmayı düşünüyor.

Belge, dünyanın Çin’de ortaya çıkan son küresel pandemi nedeniyle yeni bir teknolojik gelişme aşamasına girdiğini belirtti. Dijital para birimlerinin ve çevrim içi ödemelerin kabul edilmesini, virüsün hızla yayılabileceği nakit paraların kullanımının azaltılmak istemesiyle alevlendiğini belirtti.

Ripple, CBDC’ler açısından ‘daha iyi’ ve ‘merkezi’

Ripple’ın dijital token’ı olarak gösterdiği XRP’den bahsedildiği kısımda kuruluş, Ripple için “Ethereum’a alternatif bir platformdur, XRP bu konuda kullanılan temel para birimidir,” ifadelerini kullandı. Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Ripple ve XRP, CBDC’ler için bir model olarak birçok bankanın ilgisini çekiyor, çünkü oldukça merkezileştirilmiştir; merkezi olmayan ve ‘izinsiz’ Bitcoin ve Ethereum’un aksine yalnızca belirli ağ node’larının işlemleri doğrulayabildiği ‘izinli’ bir ağa dayanmaktadır. Ripple ayrıca yeni para birimlerinin oluşturulmasına izin verir ve Ripple geliştiricileri, mevcut merkez bankası işlemlerine benzer bir şekilde arz zamanlamasına ve miktarına karar verebilir.”

Raporda yer alan küçük bir nota göre Fransa’nın merkez bankası, Banque de France, Avrupa’nın merkez bankası dijital para birimi için Ripple ve XRP’yi açık bir şekilde seçenek olarak düşündü.

Sıradaki içerik:

Fransa Merkez Bankası, Dijital Euro İçin Ripple ve XRP’yi İnceliyor