Fortnite, App Store’dan Sonra Google Play’den de Kaldırıldı

fortnite app storedan sonra google playden de kaldirildi YWKsNk51

Taşınabilir oyunseverler, dün gece prestijiyle dünya çapında ün smekan Fortnite'ı konuşuyorlar. Bunun nedeni, Fortnite'ın iOS sürümünün App Store'dan kaldırılmış olması. Hiç beklenmedik bu gelişme, yankısını sürdürmeye devam ediyor. Bunun nedeniyse Apple'dan sonra Google'ın da Fortnite'ı kendi uygulama mağazası olan Google Play Store'dan kaldırmış olması. Fortnite cephesinde sular kolay kolay durulacak üzere görünmüyor.

Fortnite geliştiricileri, dün sunucular üzerinden bir güncelleme yayınladılar. Bu güncelleme, oyuna kimi yeni özellikler getiriyordu. Bu özelliklerden bir tanesi de Epic Games'in kendi ödeme sisteminin oyuna entegre edilmesiydi. Oyuncular, bu ödeme sistemi sayesinde daha uygun fiyatlar karşılığında V-Papel (oyun parası) satın alabiliyorlardı. İşte Fortnite'ın Google Play Store ve App Store'dan kaldırılmış olmasının temel nedeni de bu.

fortnite app storedan sonra google playden de kaldirildi 0 qPZATVyI

Fortnite'a artık APK'lar ya da Galaxy Store aracılığıyla erişilebiliyor

Google Play Store kurallarına nazaran geliştiriciler, taşınabilir uygulamalarında Google Play uygulama içi faturalandırma sistemini kullanmak zorundalar. Bu da rastgele bir geliştirici için elde edilen gelirin yüzde 30'unun Google tarafından el konulması manasına geliyor. Epic Games de masraf kaybını egale edebilmek için ayrımlı bir adım attı. Lakin atılan bu adım, Epic Games'in kafaına patlamış durumda.

Fortnite geliştiricilerinin başlarındaki plan, Apple ve Google'ın ödeme sistemlerini atlayarak kullanıcılardan daha fazla kar etmeyi sağlamaktı. Zira kullanıcılar, güncellemeden sonra oyuna girdiklerinde, Google ya da Apple'ın ödeme usullerini kullanmazlarsa yüzde 20 kadar tasarruf sağlıyorlardı. Bu durum ayrıyeten, Epic Games'e de yapılan uygulama içi alışverişlerde yüzde 10 fazladan gelir demekti. İşte son gelişmeler, Fortnite'ın taşınabilir platformlardan kaldırılmasına yol açtı.

fortnite app storedan sonra google playden de kaldirildi 1 I2JytZnf

Epic Games'ten Apple ve Google'a dava

Apple, Google ve Fortnite üçlüsü, yaşanan bu gelişmelerin akabinde birtakım açıklamarda bulundu. Apple, Epic Games'in App Store kurallarını ihlal ettiğini lisana getirerek uygulamanın bu yüzden kaldırıldığını açıklisimı. Epic Games ise direkt Apple'a dava açma yoluna giderek, şirketin rekabeti engellemek ve yeniliği bastırmak için bu çeşit isimımlar attığını ve Apple'ın “canavar” olduğunu söyledi.

Google, Play Store'da alan mekan Fortnite'ın siyaset ihlali nedeniyle mağazadan kaldırıldığını lakin Epic Games ile görüşmeye hazır olduklarını, Fortnite'ı tekrar mağazaya eklemek istediklerini açıklisimı. Epic Games, bununla ilgili olarak birinci etapta bir açıklama yapmazken çok daha sert bir gelişme yaşandı. Epic Games, Apple'a açtığı davanın birebir birebirini Google'a açtığını duyurdu. Epic Games'e nazaran Google, kendini tekelleştirirken rakiplerine ve kullanıcılarına kötülük yapıyordu.

Kendini haklı gören Epic Games, Apple'a yönelik değişik bir görüntü hazırlisimı

Epic Games, yaptığı açıklamaların yanı sıra Apple'la ilgili bir de görüntü yayınladı. Şirketin resmi YouTube kanalı üzerinden yapılan görüntü paylaşımında, Epic Games'in Apple'ın tekelliğine karşı koyduğu, Apple'ın da buna misilleme olarak Fortnite'ı 1 milyara yakın aygıttan engellediğini tabir etti. Ayrıyeten şirket, bu görüntüde bir de irtibat paylaşarak kullanıcıları “#FreeFortnite” etiketine sahip olan başlıklı bir internet sayfasına yönlendiriyor. Burisima bulunan ilişkiyi kullanarak erişeceğiniz sayfa, yaşanan gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgileri içeriyor.

Sıradaki içerik:

Fortnite, App Store’dan Sonra Google Play’den de Kaldırıldı