Genel

Ford Otosan’ın “elektrikli araç” yatırımına ait ayrıntılar aşikâr oldu

ford otosanin elektrikli arac yatirimina ait ayrintilar asik r oldu 0 aeP2tba1

Büsbütün elektrikli Ford Transit’in üretimini üstlenen ve kısa müddet evvel Kocaeli’de Batarya Montaj Fabrikası kuracağını açıklayan Ford Otosan‘ın yatırımına ait ayrıntılar muhakkak oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan yatırıma ait teşvik kararına nazaran Ford Otosan, önümüzdeki 6 yıllık plan kapsamında yeni kuşak araç üretimi ve batarya montaj fabrikası için toplamda 20,5 milyar TL’lik sabit yatırım yapacak.

Teşvik kapsamına alınan yatırımla birlikte Ford Otosan’ın 3 bin bireye ek istihdam sağlaması öngörülüyor. Yapılan açıklamaya nazaran bu istihdamın 200’ü nitelikli işçiden oluşacak. Yatırımın müddeti yani 6 yıllık sürecin sonunda elektrikli ticari araç üretiminin yılda 210 bin adete, batarya üretiminin ise yılda 130 bin adete çıkarılması hedefleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle teşvik kapsamına alınan yatırıma farklı bahislerde devlet takviyesi sunulacak. Yatırım için şirkete yatırım yeri tahsisi yapılacak. Çeşitli vergi istisnaları ve dayanaklarının yanında azami 250 milyon TL’lik nitelikli işçi dayanağı de verilecek. Yatırım için işletmeye geçiş tarihinden 10 yıla kadar 200 milyon TL’lik güç takviyesi de verilecek.

Ford Otosan’dan yapılan açıklamada Batarya Montaj Fabrikasının 2022 yılında hayata geçirileceği belirtilmişti.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu