Bilim

Fizikçiler Uzak Aralıktan Manyetik Alan Oluşturmayı Başardı

Bilim insanları, manyetik yerları aşikâr bir aradan oluşturmanın ya da ortisiman kaldırmanın bir yolunu keşfetti. Bu keşfin temelinde ise 178 yıllık bir teori yer alıyor. Temel değerli olan ise bu prosedür sayesinde yapılabilecek olan ilerlemeler.

Olağan kurallar altında manyetik alanlar bir kaynağın etrafında oluşur. Bir telden akım geçerse o telin etrafında bir yer oluştuğu gözlemlenecektir. Hatta lise yıllarında bu akımın tarafını ve kuvvetini hesaplamanın yolları da öğretilir. Yeni prosedür ise biraz daha alışılmışın dışında.

Manyetik İllüzyon

fizikciler uzak araliktan manyetik alan olusturmayi basardi 0

Araştırmacıların geliştirdiği prosedürde elektrik, özel olarak hazırlanmış bir kablo ağının üzerinde hareket ediyor. Böylece manyetik yer oluşumu güya diğer bir noktada gerçekleşiyormuş üzere bir illüzyon yaratıyor.

Olağan kaideler altında manyetik yerların her noktada oluşmayacağı biliniyor. Son yıllarda pek çok yerda çığır açan yenilikler sağlayan metamateryaller bu noktisima araştırmacıların yardımına koşuyor. Metamateryal, doğisima bizatihi oluşmayan gereçlere verilen isimdir.

Grubun geliştirdiği yeni metamateryallerin özelliği ise manyetik geçirgenliklerinin -1 olması. Böylelikle olağanda oluşması beklenenin tam aykırısı tarafta bir yer oluşturabiliyorlar. Natürel bu materyallerin doğal olmaması, pratiklik ve kullanışlılık manasında problemler yaratabiliyor.

Gelecekte yeni uygulama yerları olacak

fizikciler uzak araliktan manyetik alan olusturmayi basardi 1 luYgZncF

Her ne kisimar kağıt üzerinde çok da kıymetli bir buluş üzere gözükmese de bu yol ileride diğer değerli gelişmelere de önayak olacaktır. Diyelim ki kanser tedavisi için bir ilaç geliştirildi, manyetik yerlar yardımıyla ilacı direkt kanserli bölgeye göndermek ve bedenin geri kalanını korumak mümkün olabilecek.

Yirmi farklı telin kullanıldığı bu çalışmanın sonuçlarının gerçek dünyaya ne formda uygulanabileceği konusunda ise şimdi net bir görüş yok. Ayrıyeten sistemin hassasiyeti her alande kullanılabilir olamayacağını gösteriyor. Tekrar de bu türlü formüllerin biyomedikal, kuantum bilişim üzere yerlerde kullanılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu