Fitbit’in Sense akıllı saati EKG özelliğini desteklemeye başladı

fitbitin sense akilli saati ekg ozelligini desteklemeye basladi UvGnVTGy

fitbitin sense akilli saati ekg ozelligini desteklemeye basladi 0 bY4DSj37

Fitbit, bu yılın Ağustos ayında, bir EKG sensörüyle donatılmış birinci giyilebilir aygıtı olan Sense akıllı saatini duyurmuştu. EKG özelliğinin başlatılması için onay bekleyen şirket, nihayet istediğine kavuştu. FDA ve AB‘den onay alan Fitbit, Sense akıllı saatinin EKG uygulamasının artık kullanılabileceğini duyurdu. Sense akıllı saat EKG ve EDA (elektrodermal aktivite) üzere gelişmiş sıhhat izleme özelliklerinin yanı sıra Google Asistan ve Alexa dayanağına de sahip.

EKG uygulaması nasıl kullanılır?

Fitbit Sense‘deki EKG uygulaması, saatin çerçevesinde ve biyosensör çekirdeğinde bulunan sensörleri kullanarak kalp atışınızı tahlil etmenizi ve atriyal fibrilasyonu (AFib) denetim etmenizi sağlar. Fitbit’e nazaran EKG özelliği, AFib olaylarının % 98,7‘sinde başarılı oluyor ve işlev % 100 gerçek kalp atış suratını belirleyebiliyor.

Uygulamayı, Fitbit resmi web sitesinden  yahut akıllı saat ile eşleştirilmiş telefonunuzun Fitbit uygulaması aracılığıyla yükleyebilirsiniz. Yükleme sürecinden sonra, Değerlendirmeler ve Raporlar-> Keşfet Sekmesi-> Kalp Ritmi asistanı’na gidin. Kaideleri kabul ettikten sonra, Fitbit Sense‘de EKG uygulamasını açın ve konseyimi tamamlayın.

Bir tarama yapmak için parmaklarınızı Fitbit Sense‘in köşelerine yerleştirin ve kalbinizin ritmini kaydetmesini bekleyin. Kalp ritmi değerlendirmenizi Fitbit uygulamasında görüntüleyebilir ve akabinde gereksinim olursa hekiminizle paylaşabileceğiniz bir raporu indirebilirsiniz.

EKG sensörünün yanı sıra, akıllı saat ayrıyeten gerilimi yönetmede kullanılan bir EDA sensörüyle birlikte gelir. Şirkete nazaran, şu ana kadar öteki hiçbir akıllı saat bu özelliğe sahip değil. Fitbit Sense akıllı saatte isminden da anlaşılacağı üzere kullanıcının beden sıcaklığını algılayan bir cilt sıcaklık sensörü de bulunuyor. COVID pandemisi göz önüne alındığında, bu virüsün erken semptomlarını tespit etmeye yardımcı olacak en kıymetli özelliklerden biri.

Akıllı saat, kullanıcının oksijen düzeyini denetim altında tutan bir kullanıcının SpO2(kan oksijen doygunluğu) düzeylerini de algılar. Fitbit sense tarafından ölçülen teneffüs suratı ve dinlenme kalp atış suratı, yeniden kullanıcıların erken COVID semptomlarını tespit etmesine yardımcı olabilir.

EKG uygulaması ABD ve birçok Avrupa ülkesinde kullanıma sunuldu lakin ülkemiz şimdi bu listede yer almıyor.

Sıradaki içerik:

Fitbit’in Sense akıllı saati EKG özelliğini desteklemeye başladı