FDA kurumu tarihte birinci sefer genetiği değiştirilmiş domuzların kullanımına onay verdi

fda kurumu tarihte birinci sefer genetigi degistirilmis domuzlarin kullanimina onay verdi Yu4H857y

fda kurumu tarihte birinci sefer genetigi degistirilmis domuzlarin kullanimina onay verdi 0 SJryfnXv

The US Food and Drug Administration ( FDA ) kurumu genetiği değiştirilmiş domuzların terapötik gayelerle ( tedavi için ) ve tüketim için kullanılmasına onay verdi. Domuzun birtakım insanlarda alerjik tepkiye sebep olabilen şeker molekeküllerinden eksik olacak formda modifiye edildiği belirtiliyor.

FDA kurumu tarihte 2. sefer ( birinci olarak 2015 yılında genetiği değiştirilmiş somon balıkları tüketim için onay almıştı ) olarak genetiği değiştirilmiş hayvanların kullanıma onay verdi.

GalSafe

fda kurumu tarihte birinci sefer genetigi degistirilmis domuzlarin kullanimina onay verdi 1 rLHFFGpN

Modifiye edilmiş domuz GalSafe olarak adlandırılmakla birlikte bahsi geçen domuzun alfa-gal olarak isimlendirilen şeker moleküllerinden eksik olacak formda modifiye edildiği belirtiliyor. Böylelikle örnek vermek gerekirse heparin üzere ilaçların alfa-gal şekeri içermeyecek halde üretilebileceği öne sürülüyor. Alfa-gal şekeri olarak isimlendirilen hususa karşı gelişen alerjilerin ise primer olarak kene ısırıklarından geçtiğini belirtelim.

XenoTherapeutics olarak isimlendirilen ksenoterapötik hücrelerin, dokuların, ve nihayetinde organların GalSafe ismi verilen domuzlardan elde edilebileceğini ve elde edilen ksenoterapötiklerin şu anda faz 1 klinik denemelerinde olduğunu ekleyelim.

FDA kurumu şu anda GalSafe domuzlarının tüketiminin inançlı olduğunu belirtmesine rağmen şu anda insanlarda alerjik tepki gözlenip gözlenmeyeceğine yönelik yapılmış rastgele bir çalışma bulunmuyor.

Yeni araştırma FDA kurumu tarafından yayımlandı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

FDA kurumu tarihte birinci sefer genetiği değiştirilmiş domuzların kullanımına onay verdi