Facebook’un Kripto Para Projesi Libra’nın İsmi Değiştirildi

facebookun kripto para projesi libranin ismi degistirildi QcCQLief

Toplumsal medya devi Facebook’un önümüzdeki ocak ayında piyasaya sürülmesi beklenen kripto para ünitesi Libra’nın ismi “Diem” olarak değiştirildi. Bu değişiklikle birlikte kripto paranın Facebook ismiyle anılmasının önüne geçmek isteniyor. Bu kapsamda projeyi toplumsal medya deviyle birlikte yürüten Libra Vakfı’nın ismi de Diem Vakfı oldu.

Facebook, bir yıldan fazla süren saklı geliştirme ve araştırma çalışmalarının akabinde Libra’yı Haziran 2019 tarihinde açıklamıştı. Libra, birinci etapta ilgi görmeyi kafaarsa da milletlerarası düzenleyicilerin yansısına yol açmış ve birtakım telaşların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Nihayetinde Libra’yı dolar ve euro üzere devlet takviyeli paralara art çıkacak formda tekrar konumlandıran Facebook, daha fazla reaksiyon çekmemek için isim değişikliğine gitti.

Diem, önümüzdeki yılın başında piyasaya sürülebilir:

facebookun kripto para projesi libranin ismi degistirildi 0 rCDkqOG2

Birinci ilanlduğundan beri kapsam açısından küçülmeye giden Libra ya da yeni isimıyla Diem projesinin artık çok daha sonlu bir biçimde başlayacağı söyleniyor. Financial Times’a nazaran kripto para ünitesi, Ocak 2021 üzere erken bir tarihte dolar dayanaklı tek bir coin olarak piyasaya sürülebilir.

Diem Vakfı CEO’su Stuart Levey, bugün yaptığı konuşmada “Diem projesi, FinTech inovasyonunun gelişmesi ve bununla birlikte tüketicilerin ve işletmelerin anlık, düşük maliyetli, son derece emniyetli süreçler yapmasına imkan tanıyacak kolay bir platform sağlayacak” dedi.

Libra’yı başlangıçta dolara çok misal halde çevrimiçi yahut çevrimdışı olarak harcanabilecek ana akım bir kripto para ünitesi olarak planlayan Facebook, dijital para transferini bugün olduğundan daha süratli ve daha kolay hale getirmeyi amaçlıyordu. Bu sayede Facebook üzere şirketler, Libra projesi etrafında finansal hizmetler sunabilecekti.

Sonuç olarak gelinen noktada projenin geçmişteki olayları unutmak ve Facebook isminden uzaklaşmak için isim değişikliğine gittiğini görebiliyoruz. Diem’in ne vakit piyasaya sürüleceği ise tam olarak belirli değil.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Facebook’un Kripto Para Projesi Libra’nın İsmi Değiştirildi