Facebook, Kısa Video Formatını Test Etmeye Başladı

facebook kisa video formatini test etmeye basladi pMUebaeJ

TikTok'un ABD idaresiyle yaşadığı tartışmanın akabinde TikTok'un karşısına bir rakip olarak çıkmak isteyen Facebook, birinci evvel TikTok klonu Lasso uygulamasını çeşitli pazarlarda piyasaya sürmüş, daha sonra da Instagram Reels'i kullanıcılarına sunmuştu. Lakin şirket, girişmlerini bunlarla sınırlayacak gibi görünmüyor.

TechCrunch'a açıklama yapan şirket, Hindistan'da Facebook uygulamasında kısa vadeli görüntüler özelliğini test ettiğini açıklisimı. Kısa Görüntüler isimli özellik, akış içerisinde kendine özel bir mekana sahip. En üst tarafta Oluştur düğmesi bulunuyor ve buraya tıklayınca Facebook Camera çalışmak için müsaade istiyor. Kullanıcılar tıpkı TikTok ve Reel'deki üzere aşağı kaydırarak görüntüleri izleyebiliyor.

TikTok'un yasaklanması Facebook'a yarisimı

facebook kisa video formatini test etmeye basladi 0 ZKkkdfi6

(Facebook, ana uygulaması içerisinde TikTok gibisi kaydırmalı 'kısa videolar' akışını test ediyor. Instagram Reels'e ek bir özellik olacak üzere duruyor)

Bir Facebook sözcüsü, “Sürekli olarak yeni yaratıcı araçlar test ediyoruz. Böylece insanların kendilerini nasıl söz etmek istediklerini öğrenebiliriz. Kısa müddetli görüntüler hayli tanınan ve biz de insanlara Facebook üzerinde bu tecrübesi sunmak için yeni yollar arıyoruz tabirlerini kullandı.

ByteDance'in sahip olduğu TikTok, geçtiğimiz haziran ayında Hindistan'da yasaklanmış ve Facebook da TikTok'un yokluğundan faydalanmıştı. Facebook, Instagram Reels'i birçok pazarda kullanıma açmisiman haftalar evvel Hindistan'da kullanıma sunmuştu. Ayrıyeten bir kaynak, TikTok'un ülkede yasaklanması sonrası Facebook servislerinin kullanımının %25 arttığını söyledi.

facebook kisa video formatini test etmeye basladi 1 nim2cn54

Twitter takviyeli ShareChat, Times Internet'in Gaana'sı ve MX Plaalan yayın servisleri, TikTok tecrübesini kullanıcılara sunmak için farklı uygulamalar ya da uygulamalarının içerisine entegre özellikler çıkardı. Bu çeşit uygulamalar, bu mühlet içerisinde 10 milyonlarca yeni kullanıcıya ulaşmayı kafaardı. Bunlara ek olarak YouTube da son haftalarda Hindistan'da benzeri bir özelliği test etmeye kafalisimı.

Facebook'un Hindistan'da bu kisimar süratli bir çalışmaya girişmesinin sebeplerinden bir tanesi de TikTok'un Hindistan'da yine girmek için yeni yollar araması. Tezlere nazaran ByteDance, Hint holding Reliance Industries ile TikTok'un paylarını satmak için bir muahede içerisinde bulunuyor.

Sıradaki içerik:

Facebook, Kısa Video Formatını Test Etmeye Başladı