Everest Dağı’nın en son yapılan ölçümlerde 73 santim daha uzun olduğu belirlendi

everest daginin en son yapilan olcumlerde 73 santim daha uzun oldugu belirlendi FZs7KAPa

everest daginin en son yapilan olcumlerde 73 santim daha uzun oldugu belirlendi 0 Si5MMVim

Dünyanın en yüksek tepesi olan Everest dağı, son yapılan ölçümlerde rekor tazeledi. Çin ve Nepalli araştırmacıların ortak yürüttüğü bir çalışmada yapılan ölçümler, dağın 73 santim daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Elde edilen son datalar ışığında dağın yüksekliğinin 8 bin 848 metre 86 santim olduğu Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Kumar Gyawali tarafından duyuruldu. Everest Dağı’nın yüksekliği birinci defa 1954 yılında ölçülmüştü. Gyawali yaptığı açıklamada “Bugüne kadar yapılan ölçümler ortasındaki en hakikat bilginin bu olduğundan emin olabiliriz.” tabirlerini kullandı.

Elde edilen dataya yönelik çalışmaya Nepal, 2017 yılında Çin ise ülkenin cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Nepal’i ziyareti sonrası 2019 yılında başlamıştı. Epeyce karmaşık olan ölçüm süreci için doruğa ulaşan takımlar, tepede uydulardan gelen GPS sinyalleri ile yerde konuşlandırılan ve özgül yük ölçen gravimetre üzere aygıtları kullanmıştı. Grupta misyon alan birtakım işçinin sıhhat problemleri yaşadığı faaliyet sonunda ise mevcut data elde edildi.

everest daginin en son yapilan olcumlerde 73 santim daha uzun oldugu belirlendi 1 LdXuuA8G

Çin’in 1975 ve 2005 yıllarında gönderdiği gruplarla birlikte 2019 yılında faaliyetlerine başlayan küme, ülkenin bu manadaki 3. araştırması oldu. Daha evvelki yapılan ölçümlerde dağın yüksekliğinin 8 bin 844 metre 43 santim ve 8 bin 848 metre 13 santim olduğu belirtilmişti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Everest Dağı’nın en son yapılan ölçümlerde 73 santim daha uzun olduğu belirlendi