Etsy CEO’su: Bitcoin Bir Ödeme Aracı Olmaya Hazır Değil!

etsy ceosu bitcoin bir odeme araci olmaya hazir degil

Etsy CEO’su Josh Silverman, Yahoo Finance Live’ın yaptığı bir sohbette, Bitcoin (BTC)’in çevrim içi pazar yerinde ödeme yöntemi olarak kabul edilmeyeceğini ve firmanın bilançosunu kriptoya çevirmeyeceğini söyledi.

Etsy CEO’su, “Henüz ödeme yöntemi olarak kabul edilmeye hazır olduğunu sanmıyorum. Gerçekten yararlı olabilmesi için kripto parayı tutan birçok kişiye ihtiyacınız var. ‘Asla asla deme’, ancak 2021’de buna öncelik vereceğimizi sanmıyorum,” ifadelerini kullandı.

Silverman’ın sözleri, genel olarak Bitcoin ve kripto paranın dalgalanmasının belirgin olduğu bir haftanın sonunda geldi.

Piyasalar bu hafta kötüye gitti. 22 Şubat’ta, fiyat tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.000 dolardan 49.000 dolara düştüğünde, sadece 24 saat içinde %15’lik bir Bitcoin düzeltmesi oldu. Çöküş, Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değerinden 100 milyon doları sildi.

Etsy’nin Bitcoin ve kripto endişesi

Kripto fiyatlarının sürekli değişmesiyle Etsy’nin bu duruşu, kripto para birimlerinin ne kadar spekülatif olduğunu hatırlatıyor. Hisse senetleri kümülatif olarak 27 milyar dolar değerinde olan New York merkezli çevrimiçi ticaret platformu, yakın zamanda herhangi bir zamanda kripto yatırımı yapmayı da planlamadığını söyledi.

Silverman, “Hissedarlarımızın parasıyla spekülasyon yapmanın bizim işimiz olduğunu düşünmüyorum. Etsy’nin bilançosunda bulunan nakit çok güvenli menkul kıymetlerde kalıyor,” ifadelerini kullandı.

Etsy şimdilik güvenli oynuyor. Bu durum, finans dünyasında yankılanan bir durum. Gartner tarafından yapılan yakın tarihli bir anket, finansal yöneticilerin yalnızca %5’inin Bitcoin yatırımı düşündüğünü ortaya koydu. Sebebi ise BTC volatilitesi.

Ayrıca, Bitcoin’in karbon ayak izi, Etsy’nin 2030’a kadar karbon emisyonlarını sıfıra düşürme taahhüdüyle de temelde çelişiyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin bir ülke olsaydı, enerji tüketimi açısından dünyada 28. sırada yer alırdı.

Ancak bu durum Etsy topluluğunun kripto hayranı olmadığı anlamına gelmez. 2005 yılında kurulan pazar, altın kaplamalı Bitcoin’ler, Dogecoin posterleri gibi birçok kripto ürünü için hala başvurulabilecek bir yer.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Etsy CEO’su: Bitcoin Bir Ödeme Aracı Olmaya Hazır Değil!