Ethereum Kurucusu Buterin’den Ölçekleme Sorununa Yönelik Umut Verici Açıklama!

ethereum kurucusu buterinden olcekleme sorununa yonelik umut verici aciklama K69virl3

Vitalik Buterin’e göre, ikinci katman rollup çözümleri, Ethereum ağını önümüzdeki birkaç ay içinde 100 kat ölçeklendirebilir.

Ethereum’un ölçeklendirme sorunları, bir süredir tartışma konusu olmuştu. Geçen yaz DeFi alanının patlamasıyla birçok yatırımcı, ağ kullanmanın ne kadar pahalı hale geldiği konusunda şoka girmişti. Küçük işlemler uygulanamaz duruma gelmişti.

Ethereum’un whitepaper’ının yazarı ve kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, yakın zamanda Tim Ferris podcast’inde bu konuları ele aldı.

Önümüzdeki birkaç ayda Ethereum ağında 100x ölçeklenebilirlik

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemini karıştıran bazı ana zorlukları ele aldı. Özellikle katman-1 ve katman-2 ölçekleme çözümlerinden bahsettiler.

Buterin, Ethereum’un karşı karşıya olduğu mevcut ölçeklenebilirlik sorunlarına ikinci katman çözüm olarak rollup’ları tartıştı. Bunlar, işlem bilgilerini Ethereum ana ağında bir araya getirmeden önce ayrı, belirlenmiş bir zincirde depolamanın bir yolunu sağlarlar.

Bu, ağın şu anda karşılaştığı sorunları azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Ethereum 2.0 ile ağa, “sharding”i de içeren birinci katman bir ölçeklenebilirlik çözümü sunan başka eklemeler de olacak.

Yine de Buterin, rollupların çok yakında geleceğini belirtti:

“Rolluplar çok yakında geliyor ve daha fazla ölçeklendirmeye ihtiyaç duyduğumuzda, sharding’i o zamana kadar çoktan hazır olacağından eminiz.”

Ayrıca Optimism veya ZK tabanlı bir rollup’ın önümüzdeki birkaç ay içinde 100x ölçeklenebilirlik sorununu çözeceğini düşünüyor. Yine de Buterin, takımların geçiş yapmasını engelleyebilecek bazı riskler olduğu konusunda uyardı:

“Sadece yeni teknoloji olduğu ve yeni teknolojinin her zaman riskleri olduğu için geçişten rahatsız olmayacak kesinlikle çok sayıda insan olduğunu düşünüyorum, çok sayıda uygulama olacağını umuyorum.”

Sharding nedir?

Rollup kavramının ortaya koyduğu katman-2 çözümünün aksine sharding, katman-1 entegrasyonudur. Bu, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte gelecek ve mevcut blockchain’i doğrudan iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Halihazırda Ethereum üzerinde çalışan her node, içinden geçen her bir işlemi işlemelidir. Bu doğrulama çok fazla güvenlik sağlarken, aynı zamanda ağın kendisinin, toplam çiftlerinin toplamını göz ardı ederek, yalnızca her bir node kadar hızlı olabileceğini önermekte.

Sharding ile ağ daha küçük bölümlere bölünür. Bağımsız işlem geçmişi içerirler ve bu senaryoda her node’un yalnızca belirli parçalar için işlem işlemesi gerekir.

Buterin’e göre hem birinci katman hem de ikinci katman ölçekleme çözümleri bir araya geldiğinde bu, Ethereum ağının 1.000 kattan daha büyük bir sayıda ölçeklenmesine izin verecektir.

Sıradaki içerik:

Ethereum Kurucusu Buterin’den Ölçekleme Sorununa Yönelik Umut Verici Açıklama!