Kripto Para

Ethereum (ETH) Berlin Hardfork’unun Ayrıntıları

Son ETH1 sert çatallarından birinin gündemi, çıkış tarihi ile birlikte açıklandı: 15 Nisan 2021. Pekala menüde neler var?

Ethereum’un (ETH) Berlin hardfork‘u, ikinci bir blok zincirine bir dizi optimizasyon güncellemesi getirecek. Paradigm dijital varlık yatırımları firmasından Georgios Konstantopoulos, Berlin’e dahil edilecek EIP’lerin listesini paylaştı.

Yine gözden geçirilen gas maliyetleri, alt yordamları ve ölçeklenebilirlik: Berlin’e beğenilen geldiniz!

Ethereum (ETH) geliştiricilerinden gelen en son bilgilerine nazaran, Ethereum’un Berlin hardfork’u mainnet için 12.244.000 blokta, Goerli Testnet için 4.460.644 blokta, Rinkeby Testnet için 8.290.928 blokta ve Ropsten Testnet için 9.812.189 blokta aktifleştirilecek. Bu nedenle, yükseltmenin 15 Nisan 2021’de gelmesi bekleniyor.

Çoğunlukla, Berlin gündemine dahil edilen iyileştirmeler, gas harcama mantığına optimizasyon getiriyor. Berlin sonrası Ethereum‘da, “eyalet” yuvasına yahut hesabına birinci kere erişildiğinde artan fiyatlar tahsil edilecek. Ayrıca EIP-2200, Ethereum (ETH) blok zincirine yönelik DDoS akınlarını önlemek için ek gas maliyetleri getiriyor.

EIP-2930, Konstantopoulos tarafından “vatansız” Ethereum’a (ETH) hakikat büyük bir adım olarak tanımlanıyor. Bu nedenle, Ethereum’un (ETH) “durum boyutu” ile ilgili âlâ bilinen sorunu ele alıyor. Mevcut 10-100 GB seviyesinde, düğüm operatörlerinin değerli ve yavaş SSD’ler kullanmasını sağlar. Bu güncelleme, Ethereum’un (ETH) “Katman 1” ölçeklenebilirliği açısından da çok değerli.

Son olarak, sistem mantığını yükseltmek ve daha verimli hale getirmek için Ethereum Virtual Machine’de (EVM) yeni ilkeller -alt rutinler- tanıtıldı.

Londra Hardfork’unun 2021 Temmuz’da Yapılması Planlanıyor

Konstantopoulos, merakla beklenen EIP-1559’un Berlin’e dahil edilmeyeceğini itiraf etti. Bu, süreç fiyatlarının yakılmasını içerir ve Ethereum (ETH) ağındaki süreksiz tıkanıklığı gidermek için dinamik blok boyutları sunar.

Ayrıyeten Solana’dan Anatoly Yakovenko’ya BLS12-381 güvenlik güncellemesinin Berlin’e dahil edilmeyeceğini açıkladı. Ancak, Londra hardfork’unda uygulanabilir. Konstantopoulos’a göre, Londra yükseltmesi “zorluk bombasını etkisiz hale getirmek” için Temmuz ayında aktifleştirilecek.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu