Esnek ve renkli e-ink ekranlar giyilebilir aygıtlara gelebilir

esnek ve renkli e ink ekranlar giyilebilir aygitlara gelebilir 79EDUc5K

esnek ve renkli e ink ekranlar giyilebilir aygitlara gelebilir 0 iNWkIM8X

Fizikî kağıt görümüne en yakın olan ve monokrom renkleri sayesinde güç verimliliği üst düzeyde olan elektronik mürekkep ya da e-ink ekranlar şimdi elektronik kitap okuyucular haricinde kendisini göstermedi. Ne varki yeni gelişmeler umut verici.

Dünyada birinci defa

Uzun yıllardır mevcut olan e-ink ekranlar gözleri yormayan ve kağıdı andıran görünümü sayesinde elektronik kitap okuyucular tarafından sıkça tercih ediliyor. Bununla birlikte dokunmatik hassasiyet yahut canlı renkler üzere ögelerin biraz eksik kalışı taşınabilir aygıt pazarından uzak durmasına neden oldu.

Bugüne kadar bir kaç akıllı telefon, tablet yahut akıllı saat modelinde e-ink ekranlar karşımıza çıkmıştı fakat devamını getiremedi. Bununla birlikte esnek ve renkli e-ink ekranlarda gelişme hayli gelecek için ümitler de artıyor.

Elektronik kağıt teknolojilerinde başkan firmalardan E Ink hali hazırda katlanabilir ekranlar üzerinde çalışıyor. 10.3 inçlik ekrana dönüşebilen katlanabilir ekranı bir periyot gündeme gelmişti. Plastic Logic ile iş birliği yapan firma dünyanın birinci katlanabilir renkli ekranını geliştirdiklerini duyurdu.

esnek ve renkli e ink ekranlar giyilebilir aygitlara gelebilir 1 AAgRhDXI

Prototip ekran 2.1 inç boyutunda ve 240×146 piksel çözünürlüğe sahip. Katlanabilir yapıdaki ekran epeyce düşük güç tüketiyor ve klasik LCD ekranlardan daha ince. Bu sayede taşınabilir aygıtlardan giysilere kadar geniş bir yelpazede kullanılabilecek.

Önümüzdeki aylarda esnek e-ink ekranların hacimli üretime geçeceği belirtiliyor lakin her vakit olduğu üzere tüketicinin ilgisi ve üreticinin talebi geleceğini belirleyecek. Mevcut alışkanlıklar devam ederse taşınabilir aygıt pazarında görmemiz sıkıntı lakin giysi yahut ikinci ekran üzere alanlarda kendisine yer bulabilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Esnek ve renkli e-ink ekranlar giyilebilir aygıtlara gelebilir