“Eskiden Memeliler, Daha Yavaş Fakat Daha Uzun Yaşıyorlardı”

eskiden memeliler daha yavas fakat daha uzun yasiyorlardi

Bristol Üniversitesi ve Helsinki Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, erken periyot memelilerinin sanılanın tersine günümüz memelilerinden daha yavaş hareket ettiğini, buna rağmen tıpkı sürüngenler üzere daha uzun bir ömür sürdüklerini ortaya koydu.

Nature Communications’da yayınlanan çalışmada Bristol Üniversitesi’nden Dr. Elis Newham, çalışma öncesinde erken devir memelilerinin 1-3 yıl civarında ömürlerinin olmasını beklediklerini, bu nedenle bulgularının şaşırtan olduğunu tabir ederken, çalışmisiman evvel memelilerin sıcakkanlılıkları dahil temel özelliklerinin tıpkı anda evrimleştiğinin düşünüldüğünü lisana getirdi.

eskiden memeliler daha yavas fakat daha uzun yasiyorlardi 0

Bulgularının erken periyot memelilerinin daha büyük beyinlere ve daha gelişmiş davranışlara sahip olmalarına karşın yavaş ve uzun bir hayat sürdüklerini gösterdiğini tabir eden Dr. Newham, erken devir memelilerinin hareketlerinin küçük sürüngenlere misal formda hayli ağır olduğu lisana getirdi.

eskiden memeliler daha yavas fakat daha uzun yasiyorlardi 1

Tekrar Bristol Üniversitesi’nden Dr. Pam Gill, çalışmalar sırasında Londra’daki Tabiat Tarihi Müzesi ve Cambridge’deki Üniversite Zooloji Müzesi tarafından sağlanan kimi yaklaşık 200 milyon yaşında olan 200 diş örneğini mercek altına aldı ve dişlerdeki büyüme halkalarından yola çıkarak canlıların yaşlarını tespit etti.

eskiden memeliler daha yavas fakat daha uzun yasiyorlardi 2

Buna nazaran günümüz fareleri ile misal boyutlara sahip olan erken devir memelileri, günümüz sıcakkanlı hayvanları üzere süratli bir hayat yaşamak yerine sürüngenler üzere yavaş yaşayarak ömürlerini 14 yıla kisimar çıkarıyorlardı. Günümüzdeki benzeri tipler ise sisimece 2-4 yıl kadar hayatta kalabiliyorlar.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

“Eskiden Memeliler, Daha Yavaş Fakat Daha Uzun Yaşıyorlardı”