Ender Bir Bitki Tipi, Beşerler Yüzünden Kamuflaj Geliştirdi

ender bir bitki tipi beserler yuzunden kamuflaj gelistirdi 6XlgQi8M

Dünya üzerinde pek çok nisimir canlı tipi var. Bu canlı çeşitleri ortasında çiçekler de yer alıyor. Çin’de Hengduan dağlarının eteklerinde de bu türlü ender bir çiçek çeşidi yaşıyor. Fritillaria isimı verilen bu çiçek, parlak sarı renkli yapraklarıyla tanınıyor.

Çiçeğin en kıymetli doğal düşmanı ise beşerler. Klâsik tıp için daima olarak toplanan bu bitki, ticari hedefli toplayıcılığın da artmasıyla birlikte kendine yeni bir savunma sistemi geliştirdi. Daha güç fark edilen gri ve kahverengi yapraklar açmaya başladı.

İnsanlardan korunmak için

ender bir bitki tipi beserler yuzunden kamuflaj gelistirdi 0 ZvpUR3K3

Bilim insanları, binlerce yıldır ilaç imali için toplanan bu çiçeklerin insanlardan korunma hedefiyle bu türlü bir evrim geçirdiğini açıklisimı. Araştırmacılara nazaran bitki, üzerinde büyüdüğü kayaların rengiyle yapraklarının rengini eşleştirerek kamuflaj sağlıyor.

Çin Bilimler Akademisi Kunming Botanik Enstitüsü’nden Dr. Yang Niu, “İncelediğimiz öteki kamufle edilmiş bitkiler üzere, Fritillaria delavayi’nin de otobur hayvanlara karşı kendini korumak için evrimleştiğini düşündük, lakin onu tehdit eden bir hayvan bulamisimık.Sonra bunun nedeninin beşerler olduğunu anlisimık” dedi.

Kunming Botanik Enstitüsü ve İngiliz Exeter Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada, ayrımlı tıptaki bitkilerin dağ ortamlarına ne kisimar yakın olduğunu ve onları toplamanın kolaylığını ölçtü. Hasatın boyutunu tahminlemede alanel halkın deneyimlerinden de faydalanan araştırmacılar, kamufle bitkileri toplamanın daha çok vakit aldığını keşfetti. Daha âlâ kamufle olan bitkilerin daha yüksek hayatta kalma bahtı olduğu keşfedildi.

Beş yılda bir açıyor

1ffe304ae2d0d69a6eceb2a59650isim29f525f907

Bitki zati az bulunan bir çeşit olsa da çiçek açması daha da az görülen bir olay. Çünkü Fritillaria delavayi olarak isimlandırılan bitki, 5 yılda bir Haziran ayında çiçek açıyor. Bitkinin soğanı 2000 yıldır Çin tıbbında kendine alan buluyor.

Exeter Üniversitesi’nden Profesör Martin Stevens, “İnsanların yabanî doğisimaki canlıların reaksiyonu üzerinde nasıl bu kadar direkt ve dramatik bir tesire sahip olabileceğini görmek sahiden şaşırtan. Pek çok bitki, onları yiyebilecek otçullardan saklanmak için evrimleşiyor, lakin burada insan toplayıcılara reaksiyon olarak gelişen kamuflaj görüyoruz.İnsanların öbür bitki çeşitlerinde savunma stratejilerinin evrimini yönlendirmesi mümkündür, lakin şaşırtan bir halde çok az araştırma bunu inceledi” açıklamasını yaptı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ender Bir Bitki Tipi, Beşerler Yüzünden Kamuflaj Geliştirdi