Elon Musk’tan Berlin’deki Fabrika ile İlgili Açıklama

elon musktan berlindeki fabrika ile ilgili aciklama 8DBjVvd1

Elektrik motorlu otomobil kesiminin öncüsü Tesla, kısa bir müddet evvel araçlarına hayat verecek yeni pilleri “4680“i duyurmuştu. Mevcut pillere nazaran değerli iyileştirmeler içeren 4680’ler, güç kapasitesini artırırken maliyeti düşürecekti. Elon Musk tarafından yapılan son açıklamalarda ise bu pillerin, Tesla’nın Berlin’deki fabrikasında üretilecek Model Y araçlarında kullanılacağını açıkladı. 

Tesla’nın Almanya’nın kafaşehri Berlin’de kuracağı fabrika, bölge halkının reaksiyonlarına neden oldu. Bölge halkının savlarına nazaran bu fabrika, bölgenin doğal kaynakları için büyük bir risk teşkil ediyordu. Lakin fabrikayla ilgili tartışmalar devam etse de Tesla, fabrikanın 2021 yılında hizmet vermeye kafalayacağını söylüyor. İşte o fabrikalardan çıkan Model Y’lerde de kapasiteyi artırırken maliyeti düşüren 4680 piller kullanılacak.

elon musktan berlindeki fabrika ile ilgili aciklama 0 SVhVeAHh

Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Berlin’deki fabrikisima kullanılacak pillerin, birtakım üretim problemlerine yol açabileceğini söylüyor. Zira bu yeni piller, yeni bir fabrikisima üretilecek araçlarda kullanılacak. Meğer Tesla’nın ABD ve Çin’deki fabrikaları, yeni pillere geçiş sürecini birkaç yıl içerisinde tamamlayacak. Tesla’nın bu hususta ne üzere zorluklar yaşayacağını vakit gösterecek. 

Bu ortada Tesla’nın yeni kuşak pilleri, yalnızca kapasite ve maliyet açısından değişiklikler getirmiyor. Yeni bataryalar, araçların genel dizaynını da değiştirecek. Zira mevcut dizaynlarda bataryalar, araçların ön ve art kısımlarında şasi üzerine monte ediliyordu. Yeni kuşak bataryalar ise tek bir kesim halinde üretilecek. Bunun araç dizaynlarına ne üzere değişiklikler getireceğini ise ilerleyen süreçte göreceğiz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Elon Musk’tan Berlin’deki Fabrika ile İlgili Açıklama