Elon Musk’ın uzaya fırlattığı Tesla Roadster aracı Mars’ın yakınlarından geçti

elon muskin uzaya firlattigi tesla roadster araci marsin yakinlarindan gecti

elon muskin uzaya firlattigi tesla roadster araci marsin yakinlarindan gecti 0 wYuNLpDp

Elon Musk’ın 2018 yılında uzaya fırlattığı Tesla Roadster aracı yaklaşık iki buçuk yılın akabinde Mars’a ulaştı. SpaceX tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Musk’ın Roadster’ı bugün Kızıl Gezegene 8 milyon kilometre kadar yaklaştı ve böylelikle birinci Mars yakın geçişini gerçekleştirmiş oldu.

SpaceX’in paylaşttığı tweette,“En son Dünya’yı terk ederken gördüğümüz Starman bugün Mars’a birinci yakın geçişini gerçekleştirdi. Kızıl Gezegen’e 0,05 astronomik ünite, yani 5 milyon mil kadar yaklaştı.” sözleri kullanıldı. Güneş ile Dünya ortasındaki ortalama arayı söz eden 1 astronomik ünite 150 milyon kilometreye eşit.

Roadster ve Starman’in uzaydaki macerası whereisroadster.com adresi üzerinden canlı olarak takip edilebiliyor. Burada yer alan bilgilere nazaran Roadster-Starman ikilisi tam 975 gündür uzay boşluğunda hareket ediyor. Bu süreçte toplam 2,1 milyar kilometre mesafe kat edilmiş. İkilinin suratı ayrıyeten şu anda saatte 28 bin kilometreyi aşmış durumda. 

SpaceX’in Elon Musk’a ilişkin bir Tesla Roadster aracını uzaya fırlatması 2018’in en çok konuşulan vakalarından birisi olmuştu. Şu anda dünyanın en güçlü roketi unvanını elinde bulunduran Falcon Heavy roketi birinci sefer Şubat 2018’de, Roadster ve Starman’in uzaya fırlatılmasıyla test edildi. Tesla Roadster ve Roadster’ın şoförü Starman bu test uçuşunun tek yüküydü. SpaceX ve Elon Musk’ın Roadster’ı uzaya fırlatması Falcon Heavy’nin birinci uçuşunu büyük bir gösteri haline dönüştürmüştü.

Tesla Roadster ve Starman’in uzaydaki macerası yakın bir devirde sona erecekmiş üzere görünmüyor. Şu anda yapılan hesaplamalara nazaran Roadster-Starman ikilisi en az birkaç milyon yıl Güneş etrafında dönmeye devam edecek. Bundan on milyonlarca yıl sonra ise Venüs yahut Dünya’ya çarpma mümkünlüğü bulunuyor. 

Sıradaki içerik:

Elon Musk’ın uzaya fırlattığı Tesla Roadster aracı Mars’ın yakınlarından geçti