Elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar öncelikli yatırım kapsamına alındı

elektrikli ve hidrojen yakitli araclar oncelikli yatirim kapsamina alindi RyqL3jam

elektrikli ve hidrojen yakitli araclar oncelikli yatirim kapsamina alindi 0

Otomotiv devleri elektrikli araç üretimine yönelik yatırımlara gaz kesmeden devam ederken bu mevzuda ülkemizde de yeni bir adım atıldı. Elektrikli araç üretimi öncelikli yatırımlara dahil edildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”a göre, taban 50 milyon TL fiyatındaki elektrik yahut hidrojenle çalışan ulaşım aracı imalatını içeren sanayi tesisi yatırımları ile AR-GE etraf yatırımları, kararın 17’inci unsuru ile düzenlenen öncelikli yatırım mevzuları ortasına dahil edildi.

Kararın 11’inci unsurunda yapılan düzenlemeye nazaran, bu yatırımlara sağlanacak faiz yahut kâr hissesi dayanağı fiyatı, bölge ayrımı olmaksızın, sabit yatırım meblağının yüzde 10’unu aşmamak kaydıyla 10 milyon TL’yi geçemeyecek.

Ülkemizin önde gelen otomotiv üreticilerinden Ford Otosan, kısa mühlet evvel önümüzdeki 6 yıllık devirde toplam 20,5 milyar TL’lik yatırım yapacağını duyurmuştu KAP’a yaptığı açıklamada yatırımın “uzun devir yeni kuşak ticari araç projelerinde kullanılacağı” belirten Ford Otosan, bu kapsamda yüzde 100 elektrikli Ford Transit’i de ülkemizde üretecek.

Ayrıyeten Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) da birinci yüzde 100 elektrikli SUV modelini 2022 yılının sonunda banttan indirmeyi planlıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın tamamına haberin altında bulunan kaynak kısmındaki linkten erişebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar öncelikli yatırım kapsamına alındı