Elektrikli scooter kullanımına yaş hududu getiren düzenleme Meclis’te kabul edildi

elektrikli scooter kullanimina yas hududu getiren duzenleme mecliste kabul edildi

elektrikli scooter kullanimina yas hududu getiren duzenleme mecliste kabul edildi 0 mBbSYGNc

Türkiye Etraf Ajansının Kurulması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Konseyinde kabul edilerek maddeleşti. Bu kapsamda elektrikli scooter kullanımına da kimi düzenlemeler getirildi.

Düzenlemeye nazaran kara yollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde 15 yaşını bitirmiş olanlar elektrikli bisiklet ve e-scooter kullanabilecek. Şoförler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve e-scooter kullananlara birinci geçiş hakkını vermek zorunda olacak. Farklı bisiklet yolu yahut şeridi varsa e-scooterlar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. İki elle sürülmesi mecburî olacak e-scooterlarda sırtta taşınabilen şahsî eşya harici yük ve yolcu taşınamayacak.

E-scooterlar otoyol, şehirlerarası kara yolları ve azami sürat sonu saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak. Yayalar bisiklet trafiğine mahzur olmamak koşuluyla yahut yaya yolu bulunmayan yerlerde bisiklet şeridini kullanabilecek. Elektrikli scooter ve kullanımına ait öteki konular İçişleri, Etraf ve Şehircilik ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları tarafından ortaklaşa çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

elektrikli scooter kullanimina yas hududu getiren duzenleme mecliste kabul edildi 1 JGa7URWu

Yapılan değişiklikle birlikte Karayolları Trafik Kanunu’nda “Bisiklet yolu”, bisiklet ve e-scooter sürüşüne ayrılan, taşıt yolu ve yaya alanları ile kesişim noktaları hariç başka araç ve yaya trafiğine kapalı yol; “e-scooter”, suratı en fazla saatte 25 kilometreye ulaşan, tekerlekli, ayak tahtası ve tutamağı olabilen, dikey bir direksiyon düzeneği içerebilen ve ayakta kullanılan taşıtlar, “bisiklet şeridi” ise yol düzeyinde bisiklet ve e-scooter kullanımı için özel olarak belirlenmiş ve yer işaretlemesiyle ayrılmış yol biçiminde tanımlanıyor.

Belediye Gelirleri Kanunu’nda değişiklik yapılarak inançlı, sağlıklı ve çevreci ulaşım araçlarından biri olan e-scooter’ların teşvik edilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması için paylaşımlı elektrikli scooter’lardan alınacak işgal harcı bedeli en az tarife üzerinden hesaplanacak. Bu kapsamda belediyelerce bir e-scooter’dan günlük 16 kuruş işgal harcı alınacak. Ayrıyeten kanunla büyükşehir belediyelerine bisiklet ve e-scooterların yol, şerit, park ve şarj istasyonlarını yapma vazifesi verilecek.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Elektrikli scooter kullanımına yaş hududu getiren düzenleme Meclis’te kabul edildi