Genel

Elektrikli Hyundai Kona Türkiye’ye ne vakit gelecek?

elektrikli hyundai kona turkiyeye ne vakit gelecek 0 duEjv1jH

Pandemiye karşın Türkiye’deki üretimine ivme kazandıran Hyundai, bunun yanında elektrikli Kona’yı Türkiye’ye getirmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

Ülkemize geliş tarihi çeşitli nedenlerle birkaç defa ertelenen elektrikli Hyundai Kona için yeni bir açıklama geldi. Türkiye’de elektrikli arabalara olan ilginin artmaya başladığını belirten Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Kona KONUT Avrupa’da satışa çıktıktan sonra Türkiye’de şimdi biz pazara sunmadan grey market üzerinden getirildiği ve 5 adet satıldığı konusunda duyumlar aldık. Elektrikli Kona modelini 2021’in birinci çeyreğinde satışa sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Kelam konusu açıklama doğrultusunda elektrikli Kona’nın 2021’in Mart ayı sona ermeden Türkiye pazarına giriş yapmasını bekleyebiliriz. Hyundai Kona Electric, tam dolu batarya ile 415 kilometre sürüş menzili vadediyor. Süratli şarj özelliği, güvenlik ve konfor donanımlarıyla dikkat çeken modelde 201 beygir (150 kW) güç üretebilen yüksek verimli elektrik motoru bulunuyor. Kelam konusu motoru beslemek için de yüksek voltajlı 64 kWh batarya kullanılıyor.

elektrikli hyundai kona turkiyeye ne vakit gelecek 1 3u4ukghw

Elektrikli Hyundai Kona’nın Türkiye fiyatına dair şimdi net bir bilgi yok. Ancak yurtdışı fiyatlarına baktığımızda Almanya’da yaklaşık 34 bin euro’dan başlayan fiyatlarla satıldığını görüyoruz. Sunulan teşviklerle bu fiyatı çok daha uygun hale getirmek mümkün. ABD’deki başlangıç fiyatı ise 37.190 dolar. Müşteriler burada da yeniden 7.500 dolara kadar vergi indiriminden faydalanabiliyor.

Hyundai, elektrikli Kona’yı Türkiye’ye getirmenin yanı sıra İzmit’te üreteceği yeni modeller için hazırlıkları sürdürüyor. Bu kapsamda, i20 platformu üzerinde üretilecek yeni B-SUV‘un üretimine Mart 2021’de başlanacak. i20’de olduğu üzere B-SUV’da da hibrit versiyonu üretimin başlangıcından itibaren satışa sunulacak. Bunun yanında i20’nin yüksek performanslı modeli i20 N ve sportif donanımlı i20 N Line da Türkiye’de üretilecek. Yeni i20 N‘in şu ana kadar Türkiye’de üretilen en güçlü seri üretim araba olacağı belirtiliyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu