eBay’den PS5 Dolandırıcılarına Karşı İhtar

ebayden ps5 dolandiricilarina karsi ihtar X7uU6mpt

2020 yılı, konsollar manasında bereketli bir yıl oldu. Bu yıl içinde hem Sony’nin yeni konsolu PlayStation 5‘i hem de Microsoft’un yeni konsolu Xbox Series X‘i gördük. Natürel pek çok kişi şu anda konsollara lakin uzaktan bakmak zorunda kaldı.

Pek çok kişinin yakındığı karaborsacılar konsolu fahiş fiyatlardan satıyor olsa da onlardan da külfetli bir küme türedi: konsol dolandırıcıları. Bu dolandırıcıların en son sistemlerinden biri ise konsolu satarmış üzere yapıp konsolun fotoğraflarını satmak.

Dolandırıcılara dikkat

ebayden ps5 dolandiricilarina karsi ihtar 0 hZEiCnCs

Birinci parti konsolların sayısı tüketicilerin taleplerini karşılamaya yetmedi. Bot kullananlar ve karaborsacılar/stokçular nedeniyle perakende satıcılarda konsol kalmazken, eBay üzere siteler PS5 duyurularıyla doldu. Bu ilanlar ortasında kusurlu bilgi veren ve aldatıcı listelemeler de alan alıyor.

Pratikte bu satıcıların yaptığı şey ise aslında alıcıların saflığından faydalanmak. Gerçekte PlayStation 5 olmayan eserler, konsolmuş üzere listeleniyor. Satışta olan nesnelerse konsolun bir fotoğrafı üzere absürd nesneler olabiliyor.

Bu mevzuyla ilgili olarak yapılması gereken en değerli şey ise bir alandan konsol satın almisiman evvel mümkün olduğunca dikkatli olmak. Teknik olarak konsol fotoğrafı üzere şeyler satmak cürüm değil, verilen teklifleri denetim etmek gerekiyor.

Konsol alırken dikkatli olmak gerekiyor

ebayden ps5 dolandiricilarina karsi ihtar 1 3967idyh

eBay, yaptığı açıklamada “Başka kullanıcıları yanlış yönlendiren bu çeşit fırsatçı satıcıları cezmekandırıyoruz. Pazar alanımızdan tüm PS5 fotoğraf listelemelerini kaldırıyoruz ve satıcılarına karşı da uygun aksiyonları alıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Firma ayrıyeten kendi platformları üzerinden yapılan para transfer süreçleri için para iisime garantisi özelliğinin kullanılabileceğini söz etti. Pek çok platformda emsal bilhassa bulunuyor. Bilhassa yüksek meblağların kelam konusu olduğu alışverişlerde ödemeyi çabucak onaylamamak gerekiyor. Sitelerde ayrıyeten PS5 çekilişleri ve boş kutular da satılıyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

eBay’den PS5 Dolandırıcılarına Karşı İhtar