EA, Spor Oyunlarında Zorluğu Gizlice Artırmakla Suçlandı

ea spor oyunlarinda zorlugu gizlice artirmakla suclandi cUEjfDmy

Oyun dünyasının en büyük şirketlerinden birisi olan Electronic Arts (EA), son vakitlerde FIFA dâhil başka spor oyunu serileriyle birlikte gündemden düşmüyor. Şirket, bundan birkaç hafta evvel FIFA’daki loot kutuları nedeniyle Hollanda Kumar Kurumu tarafından değişiklik yapmaya zorlanmıştı.

Dev şirket, bugünse farklı ve daha geniş çaplı bir savla gündeme geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde üç Kaliforniyalı, EA’nın kendilerini bilinmeyen bir formda manipüle etmekle suçlisimı. EA’ya dava açan Kaliforniyalılar, şirketi FIFA, Misimden ve NHL oyunlarında zorluğu ayarlayan patentli yapay zeka teknolojisini gizlice kullanmakla suçladı.

EA: Tez ‘temelsiz’:

ea spor oyunlarinda zorlugu gizlice artirmakla suclandi 0 8DhsWIGZ

Dava evrakına nazaran EA, çok oyunculu moddaki çevrimiçi müsabakalarda zorluğu adil olmayan bir biçimde artıyor. Bu sayede oyuncular, zafere bir isimım daha yaklaşmak için oyunda gerçek parayla harcama yapıyorlar. Bu sav EA tarafından yalanlandı ve şirket, teknolojiyi uygulamadıklarını, savın ‘temelsiz’ olduğunu tabir etti.

Ancak EA’nın böylesine bir teknoloji kullanarak zorluğu gizlice artırdığı argümanları Reddit, Twitter ve YouTube üzere dev platformlarda binlerce kullanıcı tarafından tartışılıyordu. Hatta YouTube’da bu temastan ulaşabileceğiniz bir görüntüde oyuncu, oyun sırasında dinamik zorluk ayarlamasının 10 ispatını canlı olarak gösteriyordu.

Pekala bu teknoloji neyin nesi?

ea spor oyunlarinda zorlugu gizlice artirmakla suclandi 1 NElnhGGu

Şirketin dinamik zorluk ayarı teknolojisiyse aslında 2016 yılında patentlenmiş, lakin ancak 2018 yılında YouTube’daki bu görüntüyle duyulmuştu. Patent, temel manada oyunun zorluğunu gizlice ayarlayan yapay zekâ takviyeli bir zorluk ayarını açıklıyordu. Hatta patentte açık bir formda “Kimi uygulamalarda zorluk ayarlaması bir kullanıcı tarafından tespit edilemez.” ibaresi alan alıyordu.

EA, böylesine bir teknolojiyi kullandığını her fırsatta reddetmiş olsa da bu patentin varlığı maalesef şirkete olan inancı de sarsıyor. 2017 yılında Star Wars: Battlefront II’de yaşanan para vermeden oynanabilir karakter açma zorluğu bile şirketin peş peşe ‘Amerika’nın En Berbat Şirketi’ seçilmesine neden olmuştu. Önümüzdeki haftalarda EA hakkında daha fazla haber duyacağız üzere duruyor. Birebir vakitte yaşanan bu gelişmeler oyun dünyasının giderek farklı noktalara kaydığını da gösteriyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

EA, Spor Oyunlarında Zorluğu Gizlice Artırmakla Suçlandı