EA, Codemasters’ı 1,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

ea codemastersi 12 milyar dolara satin aliyor V7eBAECS

Görüntü oyun kesiminin esaslı adlerinden bir tanesi olan Electronic Arts, görüntü oyun kesiminin geleceğini etkileyecek yeni bir adım attı. Şirket, İngiltere merkezli oyun geliştiricisi Codemasters’ın satın alınması için 1,2 milyar dolarlık bir ön mutabakat imzaladı. Electronic Arts grubu tarafından yapılan açıklamalara nazaran satın alma süreci, 2021’in birinci çeyreğinde tamamlanacak.

Aslına bakacak olursak Take-Two Interactive ile Electronic Arts, Codemasters‘ın bir müddettir peşindeydi. Hatta Take-Two, kasım ayında stüdyo için 994 milyon dolar teklif etmişti. Lakin kesenin ağzını açan Electronic Arts, Take-Two’nun teklifinin biraz daha üzerine çıktı. Take-Two Interactive’in yeni bir teklif yapıp yapmayacağı bilinmiyor lakin Electronic Arts ve Codemasters’a nazaran ön muahede yapıldı bile. Yani Take-Two’nun artık bir bahtı kalmisimı.

ea codemastersi 12 milyar dolara satin aliyor 0 vR3kgWOq

Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Electronic Arts Genel Müdürü Andrew Wilson, Codemasters’ın kabiliyetlerine uzun vakittir hayran olduğunu, bu satın alma sürecinden memnuniyet duyduğunu ifisime etti. Electronic Arts’ın dal için değerli ve tecrübeli bir şirket olduğunu belirten Wilson, bu satın alma sürecinden sonra piyasaya sürülecek yarış oyunlarıyla oyuncular için çok daha eşsiz bir tecrübe sunulacağını vurguladı.

Misal bir açıklama, Codemasters kafakanı Gerhard Florin’den de geldi. Electronic Arts’ın bilgi birikimi ve kaynaklarının tartışmaya açık olmisimığını tabir eden Florin, bu iş birliğinin Codemasters için de değerli avantajlar sunacağını söyledi. Her iki şirket de Codemasters çalışanlarının gelecekteki durumlarıyla ilgili detaylı bilgi vermedi. Ayrıyeten Take-Two Interactive cephesinden de mevzuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmisimı.

Sıradaki içerik:

EA, Codemasters’ı 1,2 Milyar Dolara Satın Alıyor