Dünyanın en büyük rüzga türbini projesi hayata geçiriliyor

dunyanin en buyuk ruzga turbini projesi hayata geciriliyor rzLSZHPf

dunyanin en buyuk ruzga turbini projesi hayata geciriliyor127602 0

Amerika Birleşik Devletleri’nde birinci kere ‘’ticari ölçekli’’ rüzgar türbini projesi hayata geçiyor. Yeni projede GE Renewable Energy kurumu tarafından üretilen ve dünyanın en büyük ve en güçlü turbinleri olan ‘’Haliade X’’ türbinleri kullanılacak.

Türbinlerin uzunluğunun 260 metre ( yaklaşık 85 katlı bina uzunluğunda ) olduğu belirtilmekle birlikte pervanelerin çapını 220 m uzunluğunda olduğu belirtilmekle birlikte her bir türbinin 1 cins attığında yaklaşık olarak 1 haneye 2 gün yetecek kadar elektrik üreteceği sav ediliyor.

Çevreci güç

dunyanin en buyuk ruzga turbini projesi hayata geciriliyor127602 1

800 MW’lik güç projesinin Massachusetts yakınlarındaki Martha’s Vineyard isimli adanın 15 mil açıklığına kurulması planlanıyor. Böylelikle türbinlerin doğu kıyısındaki güçlü rüzgarlarla besleneceği ve New England isimli bölgede yaklaşık 400.000 haneye elektrik sağlayacağı belirtiliyor.

Yeni projenin 2023 yılında faliyete geçmesi planlanırken türbinlerin her birinin bünyesinde barındırdığı 12-13 megawatt’lık jeneratörler sayesinde yılda 67 gigawatt-saat güç üreteceği öngörülüyor.

107 metre uzunluktaki kanatların ise piyasada bulunan türbinlere oranla %45 oranında daha fazla güç üretmeye yardımcı olacağı belirtilmekle birlikte göreli olarak az sayıda türbin kullanılmasının heyetim maliyetlerini değerli ölçüde azaltacağı açıklanan bilgiler ortasında.

Yeni proje Vineyardwind isimli sitede yayımlandı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Dünyanın en büyük rüzga türbini projesi hayata geçiriliyor