Dünyanın birinci 6G uydusu uzaya fırlatıldı

dunyanin birinci 6g uydusu uzaya firlatildi kZZHvAf2

dunyanin birinci 6g uydusu uzaya firlatildi 0 E2QYENt9

Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılan Long March-6 taşıyıcı roketi, 13 uyduyu evvelden belirlenmiş bir yörüngeye yerleştirmeyi başardı. Bu 13 uydu ortasında, dünyanın birinci 6G uydusu olan ve Çin’deki Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi(UESTC) tarafından geliştirilen Tianyan 05 uydusu da yer alıyor.

Dünyanın birinci 6G uydusu ‘Tianyan 05’

5G’nin yaygın olarak kullanılmadığı dünyamızda, birinci 6G uydusunun uzaya gönderilmesi ülkelerin teknoloji konusundaki ilerlemelere öncülük etmek istemesinin kıymetli bir ispatı oldu. 70 kilogram yükünde olan Tianyan 05 uydusu, terahertz irtibatlarını test etmek için gerekli ekipmanla donatılmış. Yeni bağlantı standardı önümüzdeki günlerde, uzay uygulamaları için global bir platform haline gelecek üzere görünüyor.

UESTC’nin Uydu Sanayisi Teknolojisi Enstitüsü lideri Lu Chuan, bu teknolojinin terahertz’in uydu internetinde yaygın olarak kullanılmasına müsaade verdiğini söyledi.

Tianyan 05‘in birincil maksadı, dünyayı uzaktan algılamak. Uydunun odaklandığı alanlar; inşaat, tarım ve ormancılıkta afet izleme ve misal hizmetler gerektiren başka sanayiler olacak. Ayrıyeten Tinyan 05, alıcı-verici teması kuracak ve uydu platformunda terahertz yük testleri gerçekleştirecek.

Lu, uydunun, mahsul felaketlerini izlemek, orman yangınlarını önlemek, ormancılık kaynaklarını denetim etmek ve su müdafaa ve selleri izlemenin yanı sıra bol ölçüde uydu imajı ve bilgi sağlamak için optik bir uzaktan algılama sistemi taşıdığını belirtti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Dünyanın birinci 6G uydusu uzaya fırlatıldı