Dünyadaki birinci laboratuvar ortamında üretilmiş etleri servis eden lokanta açıldı

dunyadaki birinci laboratuvar ortaminda uretilmis etleri servis eden lokanta acildi 6l54u4X8

dunyadaki birinci laboratuvar ortaminda uretilmis etleri servis eden lokanta acildi 0 qnXKIz1q

İsrail’de bulunan ‘’Chicken’’ yani ‘’Tavuk’’ ismine sahip yarı lokanta yarı laboratuvar konseptine sahip kuruluş, laboratuvar ortamında ürettiği etlerle yemek servisine başladı.

Dünyada bir birinci özelliği taşıyan kuruluş, laboratuvar ortamında ürettiği tavuk burgerleri fiyatsız olarak sunmakla birlikte The Guardian muhabiri Oliver Holmes’e nazaran işletme tavuğun dokusunu ve tadını yakalamakta hayli başarılı. Lokanta müşterilerinden fiyat almıyor lakin müşterilerinden yemekle ilgili geri bildirimde bulunmalarını talep ediyor.

Hem lokanta hem de laboratuvar

dunyadaki birinci laboratuvar ortaminda uretilmis etleri servis eden lokanta acildi 1 UES6dvAU

Hem lokanta hem de laboratuvar niteliği taşıyan yeni işletmede müşteriler art tarafta bulunan laboratuvar kısmına geçiş yapabiliyor ve burada bilim insanlarını kültüre edilmiş etler ( Kültürlenmiş et, kesilmiş hayvanlardan değil, hayvan hücrelerinin, in vitro hücre kültürü ile üretilen ettir. ) üzerinde çalışırken ortamı ve bilim insanlarını izleyebiliyor.

Tavuk burgerlerde kullanılan etlerin 2 ila 3 gün içinde üretilebildiğini belirten araştırmacılar, insanları laboratuvar ortamında yetişmiş etlere alıştırmak istediklerini ve bu alanı tanıtmak istediklerini, son gayelerinin ise laboratuvar ortamında yetişmiş etlerin ticarileştirilmesi ve marketlere satılması olduğunu belirtiyor.

Yeni sistem daha da geliştirilebilir ve yaygınlaşabilirse, etraf ve tabiat için epeyce faydalı olabilir çünkü laboratuvar ortamında üretilen etlerin klâsik hayvan yetiştiriciliği sebebiyle salınan ve sera tesiri oluşturan gazların yalnızca %4’ü kadarını saldığı yani klasik yetiştiriciliğe nazaran epeyce çevreci olduğu belirtiliyor.

Lokantayla ilgili fotoğraflara galeriden erişebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Dünyadaki birinci laboratuvar ortamında üretilmiş etleri servis eden lokanta açıldı