Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: Altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta!

dunyaca unlu yatirim uzmani altin fiyati icin bu senaryolar ufukta EMHRUj3A

Hisse senedi piyasalarının rekor değerlere ulaşması ve tahvil getirilerinin %1,5’in üzerinde olmasıyla yatırımcılar, sağlam bir ekonomik iyileşme söz konusu olduğunda mükemmel bir fiyatlandırma yapıyor gibi görünüyor. Ancak bir piyasa stratejistine göre, bu altın fiyatı için iyi olabilir.

Rob Haworth: Son gelişmeler altın fiyatı için iyi olabilir

U.S. Bank Wealth Management’te kıdemli yatırım stratejisti olan Rob Haworth, Kitco News ile yakın zamanda yaptığı bir telefon röportajında, beklenenden daha hızlı bir ekonomik iyileşme beklentileri nedeniyle piyasada çok fazla iyimserlik olduğunu söyledi. Bununla birlikte Rob Haworth, aşıların sürekli olarak piyasaya sürülmesiyle ilgili veya ekonomik aktiviteyle ilgili herhangi bir sorun varsa, bu duygunun hızla değişebileceği ve altın fiyatlarını yükseltebileceğini belirtti. Rob Haworth konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Piyasa beklentileri, Eylül ayına kadar ekonominin yeniden açılacağı ve enflasyonun yükseleceği yönündedir. Bence bu anlatımda hala yeterince şüphecilik var. FED, bu yüksek reel oranlara ve sıkılaşan finansal koşullara tepki vermek zorunda kalabilir. Bu, altın fiyatlarının arttığı bir senaryo olabilir.

dunyaca unlu yatirim uzmani altin fiyati icin bu senaryolar ufukta 0 OmZmKfnP

Rob Haworth: Altın fiyatları yakın vadede yükselebilir, ama sınırlı!

Altın fiyatlarının yakın vadede yükselme ihtimali olmasına rağmen Rob Haworth, bunun sınırlı olacağına dikkat çekiyor. Rob Haworth, altın fiyatlarının firmasının tahminlerine göre adil değerin sadece biraz altında olduğunu, bu nedenle kazançların 2021’in geri kalanı boyunca sınırlanabileceğini söyledi.

Rob Haworth, altın fiyatları uzun vadeli bir yatırım olarak çekici görünmeye devam ederken, yakın vadede daha iyi bir kısa vadeli enflasyon koruması olarak baz metaller ve petrol gibi daha döngüsel varlıklara baktıklarını söyledi. Rob Haworth konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Enerjiyi ve muhtemelen enerjide daha çok nakit akışı olan şirketleri tercih ederiz.

Rob Haworth: Döngüsel emtialarda daha fazla artış olabilir

Bakır ve petrol, 2021’de şimdiye kadar çekici oyuncular oldu. Bakır fiyatları, yaklaşık 10 yılın en yüksek seviyelerini 4 doların üzerinde tutuyor. Sadece bu hafta, artan talep ve arzı kısıtlayan jeopolitik belirsizlik nedeniyle petrol fiyatları üç yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve varil başına 70 dolara ulaştı.

dunyaca unlu yatirim uzmani altin fiyati icin bu senaryolar ufukta 1 vl2gIhvu

Ekonomistler, bakırın küresel ekonominin yeniden açılması, yenilenebilir enerjinin daha da gelişmesi ve elektrikli araçlara yönelik talebin artırmasıyla birlikte 2021 yılının sonuna kadar başarılı olmaya devam edeceğini düşünüyor. Aynı zamanda, arzın düşen maden üretimiyle sınırlı kalması bekleniyor. Rob Haworth konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yılın diğer yarısında görebileceğimiz enflasyon türü… Daha yüksek sürprizler çıkarsa, döngüsel talep tarafından yönlendirilecek. Emtia yatırımcısı perspektifinden bakıldığında, bence bu, döngüsel emtialarda daha fazla artışın olduğu anlamına gelir. 

Rob Haworth: Altın’ın yönü, FED’in piyasa koşullarına nasıl tepki vereceğine bağlı

Rob Haworth, altın piyasasının yönünün Federal Rezerv’in mevcut piyasa koşullarına nasıl tepki vereceğine bağlı olduğunu söyledi. Rob Haworth, merkez bankası devreye girmeye zorlanmadan önce tahvil getirilerinin daha yüksek hareket etme alanına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

dunyaca unlu yatirim uzmani altin fiyati icin bu senaryolar ufukta 2 qV3Knupj

Aynı zamanda Rob Haworth, nihayetinde altın fiyatlarının gerçekten parlaması için, tüketici fiyatlarının, enflasyonun çift haneye yükseldiği 1970’te olana benzer şekilde, kontrolsüz bir şekilde yükselmesi gerektiğini söyledi. Rob Haworth, enflasyonun bu yıl artması muhtemel olsa da senaryonun elli yıl önceki gibi işlediğini görmediğini de sözlerine ekledi. Rob Haworth konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Para ısrarla malların peşinde olmalı ve bu mekanizmayı henüz görmüyorum.

Rob Haworth: Altın genellikle bir enflasyon koruması olarak düşünülüyor

Rob Haworth, enflasyon baskısının kalıcı olmadığını gösteren bir faktörüne dikkat çekti ve “ücretler artmıyor” dedi. Rob Haworth, 1970’lerde fiyatlar arttıkça ücretlerin de yükseldiğini söyledi. Ancak Rob Haworth, bugünün ekonomisinde ücretlerin fiyatlar ile aynı hızda artmadığını söyledi. Bu Rob Haworth’a göre, talebin nihayetinde daralmasına ve fiyatları aşağı çekmesine neden olur. Rob Haworth konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın genellikle bir enflasyon koruması olarak düşünülüyor. Ancak daha kısa vadeli zaman dilimlerinde altın fiyatı için, döngüsel emtialarla daha yüksek bir korelasyon var.

Sıradaki içerik:

Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: Altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta!