Dünyaca Ünlü 5 Analist, Altın Fiyatları İçin Haftalık Tahminlerini Açıkladı!

dunyaca unlu 5 analist altin fiyatlari icin haftalik tahminlerini acikladi Zg2PtW8L

Altın piyasasında hem Wall Street analistleri hem de Main Street yatırımcıları arasında duyarlılık gelişmeye devam ediyor. Ancak, yükselen tahvil getirilerinin yakın vadede altın’ı 1.750 doların altında kritik dirençle sınırlayacağına dair bazı endişeler var. İşte taze altın fiyatları tahminleri…

Colin Cieszynski: Altın yakın vadede daha fazla yükselebilir

SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Altın son dönemdeki düşük seviyelerinden güzel bir sıçrama yaşadı. Ancak bu kısa vadeli bir düzeltme olabilir, çünkü enflasyon hala yatırımcılar için önemli bir hikaye değil.

Colin Cieszynski piyasa konusunda ayı eğilimli olmasına rağmen altın’ın yakın vadede yükselebileceğini belirtiyor.

dunyaca unlu 5 analist altin fiyatlari icin haftalik tahminlerini acikladi 0 mAw9mEQn

Analistler: Altın fiyatları önümüzdeki hafta yükselebilir

Bu hafta altın piyasası anketine 13 analist katıldı. Toplam 6 seçmen, yani %46’lık kesim, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükselebileceğini belirtti. Bu arada, dört seçmen (%31’lik kesim) gelecek hafta altın fiyatlarının düşeceğini söyledi. Üç analist, yani %23’lük kesim, fiyatların yatay hareket edeceğini öngörüyor.

Bireysel yatırımcılar arasında haftalık altın anketine hem duyarlılık hem de katılım artıyor. Bu hafta, çevrimiçi anketlerde 1.698 oy kullanıldı. Bunların arasındaki 1.101 kişi veya % 65’lik kesim gelecek hafta altın üzerinde yükseliş beklediklerini söyledi. Diğer 355 katılımcı, yani %21’lik kesim piyasa konusunda düşüş eğilimindeyken, 242 seçmen veya %14’lük kesim, değerli metal konusunda tarafsız olduğunu söyledi.

Analistler: Tahvil getirilerinin altın üzerindeki etkisi azalıyor

Yükseliş hissiyatındaki artış, altın piyasasının haftayı mütevazı artışlarla ancak bir haftanın en yüksek seviyesinden düşüşle kapatmasıyla geldi. Haziran ayı altın vadeli işlemleri, geçen Cuma gününe göre %1 artışla ONS başına 1.740 dolardan işlem gördü. Bu hafta, Federal Rezerv aşırı gevşek para politikalarını değiştirmeden bıraktıktan sonra altın piyasası ONS başına 1.750 dolara kısa bir ivme gösterdi. Merkez bankası ayrıca faiz oranlarını en az 2024 yılına kadar yükseltmeyi beklemediğinin sinyalini verdi.

dunyaca unlu 5 analist altin fiyatlari icin haftalik tahminlerini acikladi 1 u6WFlS9M

ABD ekonomisi toparlanırken Federal Rezerv’in son derece sabırlı kalması beklenirken, altın piyasası hala yükselen tahvil getirileriyle başa çıkmak zorunda. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, tahvil piyasasında getirileri %1,7’nin üzerine 13 ayın en yüksek seviyesine çeken satışlardan endişe duymadığını belirtti. Birçok yatırımcı için, ABD dolarını da destekleyen yüksek tahvil getirileri altın piyasası için en büyük zorluktur. Ancak analistlere göre, altın’ın bu haftaki olumlu hareketleri, tahvil piyasasının değerli metal üzerinde daha az etkiye sahip olduğunu gösterebilir.

Adrian Day: FED getirilerdeki artışı durduracak ve bu altın için olumlu olacak

Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, tahvil getirilerinin zirveye yakın olabileceğinden altın üzerinde yükselişe geçtiğini söyledi. Adrian Day konuya yönelik açıkamalarına şunları ekliyor:

Sonunda daha fazla kelime veya eylemle FED getirilerdeki artışı durduracak ve bu altın fiyatları için olumlu olacak.

dunyaca unlu 5 analist altin fiyatlari icin haftalik tahminlerini acikladi 2 AcHhtfDH

Sean Lusk: Altın fiyatları konusunda heyecanlanmak için biraz erken

Walsh Trading’de ticari riskten korunma eş direktörü olan Sean Lusk, ABD merkez bankasının önümüzdeki üç yıl boyunca faiz oranlarını sıfıra yakın tutmayı beklemesi nedeniyle tahvil getirilerinin zirveyi görmüş olabileceğini söyledi. Ancak Sean Lusk, piyasa sağlam bir düşüş trendi içinde kaldığı için altın konusunda heyecanlanmak için biraz erken olduğunu da sözlerine ekledi. Sean Lusk konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Faiz oranları sıfır olduğunda, tahvil getirileri ancak bu kadar yükseğe çıkabilir. Ama altın’ın en az 1.740 doları tuttuğunu görmek ve altın konusunda heyecanlanmaya başlamadan önce ABD dolarında bir miktar zayıflık görmek istiyorum.

Ole Hansen: Yükselişe geçmeden önce 1.765 doların üzerinde bir kırılma bekliyorum

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, yakın vadede altın fiyatları konusunda tarafsız olduğunu belirtti.  Ancak Ole Hansen, yükselişe geçmeden önce ONS’da 1.765 doların üzerinde bir kırılma görmek istediğini söyledi. Ole Hansen, altın’ın “son dört aydır büyük ölçüde eksik olan reflasyon kimlik bilgilerini yeniden tesis etmeye çalıştığını” da sözlerine ekledi.

Sıradaki içerik:

Dünyaca Ünlü 5 Analist, Altın Fiyatları İçin Haftalık Tahminlerini Açıkladı!