Dünya Arı Haritası Çıkarıldı

dunya ari haritasi cikarildi R5FsQqKq

Dünya üzerinde insanların düşündüğünün çok daha üzerinde, 20 binden fazla arı çeşidi olduğu düşünülüyor lakin bu cinslerin nasıl dağıldığını tam olarak anlamak biraz güç. Şimdiyse yeni bir çalışma yayınlayan bilim insanları, tabiatın en değerli polen taşıyıcılarından birinin çeşitliliğini birinci kere haritalayarak arıları muhafazaya yönelik dev bir isimım attılar.

Böcek ilacı kullanımı ve iklim değişikliği üzere insan faaliyetleri nedeniyle dünyadaki arı popülasyonlarının risk altında olduğu biliniyor. Bu sebeple arı çeşitlerinin dağılımını anlamak ve hangi tiplerin hangi ekosisteme bağlı olduğunu bilmek, müdafaa ve popülasyonlardaki düşüşü önlemek için büyük ehemmiyet arz ediyor.

Dünyisimaki arı çeşitliliğini gösteren harita:

dunya ari haritasi cikarildi 0 JOYbDeKe

Çalışma kapsamında arı çeşitlerinin dünya genelindeki kapsamlı dağılım listesi ile yaklaşık 6 milyon halka açık arı kaydını kullanan memleketler arası bir araştırma takımı, global arı çeşitliliğini haritalandırmayı başardı.

Olağan koşullarda birden fazla bitki ve hayvan tropik bölgelere gerçek gidildikçe daha yüksek, kutuplara yanlışsız gidildikçe ise daha düşük biyoçeşitliliğin olduğu bir modeli takip ediyor. Arılar ise bu kuralın bir istisnası üzere görünüyor. Yani kutuplara hakikat daha az çeşit varken, ekvator yakınlarında da çeşitlilik azalıyor. Arıların daha az olduğu bölgelerde ise eşek arısı, hamamböceği yahut güve üzere alternatif polen taşıyıcılarda artış görülüyor.

Türkiye, arı çeşitliliğinin en yüksek olduğu bölgelerden biri:

dunya ari haritasi cikarildi 1 RlRJGbNf

Yapılan çalışmanın bilgileri, arıların tropikal bölgelere nazaran çölleri ve ılıman ortamları tercih ettiğini gösteriyor. Bunun nedeni ise ağaçların, arılara alçaktaki bitki ve çiçeklere kıyasla daha az besin kaynağı sağlaması olarak açıklanıyor. Bununla birlikte nemin, polen kaynaklarına ziyan vermesi de dağılımda değerli rol oynuyor.

Bu noktada ekvatoral iklimden uzakta konumlanan Türkiye, arı çeşitliliğinin en yüksek olduğu bölgelerin başında geliyor. Mevzu hakkında konuşan çalışmanın müelliflerinden John Ascher, “Birleşik Devletler, açık orta en fazla arı tipine sahip fakat Afrika kıtasında ve Orta Doğu’da da yüksek düzeylerde keşfedilmemiş çeşitliliğin geniş yerlar var; tropik bölgelerden daha fazla” dedi.

Çalışmisima arıların dünyadaki en değerli polen taşıyıcılardan biri olduğuna dikkat çekilirken bu tipler ortadan kaybolursa bitkilerin, mahsullerin ve potansiyel olarak tüm ekosistemlerin domino tesiriyle kaybolacağına vurgu yapıldı.

Sıradaki içerik:

Dünya Arı Haritası Çıkarıldı