Bilim

Dünya, 4,5 Milyar Yıl Evvel Venüs’e Benziyordu

Dünya’nın bundan dört buçuk milyar yıl evvel tam olarak nasıl gözüküyor olduğunu elbette kesin olarak bilmiyoruz. Doğal en kolay bir kestirimle gezegenimiz günümüze nazaran ziyadesiyle farklı bir görünümde olduğunu söyleyebiliriz. Dünya, o vakitler ormanlar, dağlar ve okyanuslar alanine büsbütün magmayla kaplıydı.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Paolo Sossi tarafından yönetilen yeni bir araştırma sayesindeyse dünyanın o vakitlerde nasıl bir hâl içinde olduğu daha da netleşti. Çalışmadan elde edilen sonuçlar bugün Science advances’de yayınlandı. Çalışmanın en âlâ sonuçları vermesi için bilim insanları, laboratuvar ortamında kendi magmalarını oluşturdu.

Minyatür gezegen oluşturuluyor:

dunya 45 milyar yil evvel venuse benziyordu 0 wb9kUQ8v

Paolo Sossi’nin yayınlanan makaledeki kelamlarına nazaran bundan 4,5 milyar yıl evvel magma, atmosferle daima gaz alışverişi içindeydi. Hava ve magma daima birbirini etkiliyordu. Yani o vaktin atmosferi hakkındaki bilgiler aslında Dünya’nın yüzeyindeki magmadan da alınabilirdi.

İşte bu nedenle bilim insanları, az evvel bahsettiğimiz üzere kendi magmalarını oluşturdu. Lakin epeyce kolay bir halde yazabildiğimiz bu süreç, en üst seviye teknolojilerden yardım alıyordu. Bunun yanı sıra bilim insanları, sıcaklığı 2.000 derece civarına yükseltmeliydi.

Bunun içinse özel bir fırından yardım alındı. Lazerle ısıtılan bu fırın, gaz karışımlarının magma etrafında dolanmasına müsaade vererek magmanın yükseltilmesini sağlıyordu. Bahsettiğimiz gaz karışımları, 4,5 milyar yıl evvel magmayı etkileyen ilkel atmosfer için uygun bir isimaydı. Fırına koyulan her bir gaz karışımı magmanın ayrımlı bir reaksiyon vermesini sağlıyordu.

Venüs gibisi bir atmosfer ortaya çıktı:

dunya 45 milyar yil evvel venuse benziyordu 1 eQd4mdYj

Bilim insanlarının bu noktada arisimıkları şeyse magmanın içindeki demirin ne kadar oksitlendiğiydi. Soğutulmuş magmisimaki demir oksidasyonu düzeyi, Sossi ve meslektaşlarına bugün Dünya’nın mantosunu oluşturan doğal kayalarla karşılaştırabilecekleri bir şey sundu. Sossi, elde ettikleri sonuçları şu biçimde açıkladı:

Bulduğumuz şey, magma durumundan soğuduktan sonra genç Dünya’nın ana bileşeni karbondioksit, nitrojen ve biraz su ile yavaşça oksitlenen bir atmosfere sahip olduğuydu.

Bunun yanı sıra elde edilen minyatür gezegenin yüzey basıncı günümüzdeki basınçtan 100 kat daha fazlaydı ve atmosfer de sıcak yüzey nedeniyle ziyadesiyle yüksekteydi. Gezegendeki bu özellikler, onu bugünün Dünya’sından daha çok bugünün Venüs’üne benzetmişti.

Elde edilen sonuçlar:

dunya 45 milyar yil evvel venuse benziyordu 2 HrLvSd5U

Yapılan çalışma iki ana sonuca sahipti. Birinci sonuç, Venüs ve Dünya’nın birinci kafata emsal atmosferlere sahip olduğunu gösteriyordu. Lakin Venüs, Güneş’e olan yakınlığı nedeniyle suyunu kaybetmişti. Dünya’ysa okyanus formunda suyunu muhafazayı başarmıştı. Okyanus, havisimaki karbondioksitin birçoklarını emmişti.

Elde edilen ikinci sonuçsa Dünya’da hayatın nasıl meydana geldiğine dair tanınan bir teoriyi (Miller-Urey deneyi) daha az muhtemel hale getiriyordu. Teori, şimşeklerin muhakkak gazlarla etkileşime girerek amino asitleri oluşturduğu üzerinde duruyordu. Lakin yeni sonuçlara nazaran bunun için gerekli gazlar gereğince bol ölçüde bulunmuyordu.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu