Dual SIM Ne Demek, Çeşitleri ve Avantajları Nelerdir?

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir

Dual SIM ya da halk ortasında daha çok bilinen ismiyle çift SIM kart özelliği, aslında uzun yıllardır hem eski tip telefonlarda hem de birtakım yeni model akıllı telefonlarda karşımıza çıkıyor. Dual SIM ne demek sorusu pek çok kullanıcının aklını kurcalıyor zira karmaşık üzere görünen bir sisteme sahip.

Çift SIM kart sisteminin birtakım cinsleri var. Kullanıldığı aygıta ve sahip olduğu teknolojiye nazaran tipler emsal olsa bile aslında detaylarına bakıldığında değerli değişiklikler gösteriyor. Artık yeni model akıllı telefonlara da eklenerek yaygınlaşan Dual SIM özelliği ile ilgili detayları inceledik ve merak edilen soruları yanıtlisimık.

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 0 h2llI4a4

Dual SIM ne demek?

Dual SIM, başka isimıyla çift SIM kart özelliği; bir telefonun tıpkı anda iki SIM kart taşıyabilmesini ve kullanıcının tıpkı anda aygıtta bulunan iki SIM kartı da faal olarak kullanabilmesini sağlayan bir özelliktir. Aygıtın sahip olduğu teknolojiye nazaran Dual SIM özelliği ile yapabileceğiniz GSM süreçleri değişiklik gösterebilir.

Dual SIM çeşitleri nelerdir?

 • Dual SIM Single Standby
 • Dual SIM Dual Active
 • Dual SIM Dual Standby

Dual SIM Single Standby:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 1 Em2SOCCw

Dual SIM Single Standby ya da Türkçe ismiyle çift SIM kart pasif tekli bekleme, daha çok eski tip telefon modellerinde görülen ve tıpkı anda takılı olan iki SIM karttan sadece birini faal olarak kullanabildiğiniz bir Dual SIM çeşididir. Bu türlü bir Dual SIM çeşidini kullanan aygıtlarda bir SIM kart faal, kullanılabilir durumdayken; oburu pasif, kullanılamaz durumdadır.

Dual SIM Dual Active:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 2 CItVsQzT

Dual SIM Dual Active ya da Türkçe ismiyle çift SIM kart çift faal kullanım, en verimli Dual SIM özellik tipidir. Bu türlü bir Dual SIM çeşidini kullanan aygıtlarda takılı olan her iki SIM kartı da faal olarak kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse biri ile telefon görüşmesi yaparken başkasına gelen arama hakkında aygıt bildirim gösterecektir. Bu çeşidin maliyeti fazla olduğu için aygıtların fiyatları da daha yüksek olabilir.

Dual SIM Dual Standby:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 3 bKYhUFGV

Dual SIM Dual Standby ya da Türkçe ismiyle çift SIM kart çift bekleme, öbür iki Dual SIM çeşidinin birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu türlü bir Dual SIM çeşidini kullanan aygıtlarda takılı olan her iki SIM kart da kullanılmisimığı sürece etkin durumdadır. Lakin biri ile telefon görüşmesi yaptığınız sırisima başkası pasif duruma düşmektedir. GSM operatörünüze nazaran; kullandığınız SIM kartlar 4G ise ve arama sırasında 2G kullanılıyorsa bir kart pasif duruma düşmeyecek ve ikisi de etkin durumda kalacaktır.

Dual SIM cep telefonu avantajları ve dezavantajları:

 • Avantajları:
  • farklı GSM operatörü kampanyaları
  • Yurtdışı avantajları
  • Tek telefon kullanım kolaylığı
  • farklı kullanım alanları
 • Dezavantajları:
  • Depolama alanı
  • Temas problemleri
  • Bekleme problemleri

farklı GSM operatörü kampanyaları:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 4 hpibERa9

Dual SIM kart özelliğinin tahminen de en öne çıkan özelliği, aygıtta kullanımda olan SIM kartların ayrımlı GSM operatörlerine ilişkin olabilmesi ve bu sayede ayrımlı kampanyalardan birebir anda yararlanabiliyor olmanız. Tıpkı biçimde, çekim yerı problemlerini da en aza indirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; bir SIM kart konutunuzun olduğu bölgede çok düzgün irtibat sağlarken, bir SIM kart iş alaninizin olduğu bölgede çok düzgün ilişki sağlayabilir.

Yurtdışı avantajları:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 5 LCpAF1fU

Bilhassa sık sık yurtdışına çıkan kullanıcılar için Dual SIM kart özelliği hayat kurtarıcı olabilir. Hatta yurtdışında bulunduğunuz bölgeye ilişkin bir SIM kart alarak, ikinci kart olarak bu SIM kartı kullanabilirsiniz. Bunun alanine ayrımlı GSM operatörlerinin sunduğu yurtdışı kampanyalarından tıpkı anda yararlanmanız da mümkün.

Tek telefon kullanım kolaylığı:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 6

Pek çok kişinin bir ferdi ve bir de iş alani çizgisi vardır. Kullanıcı, iki çizgisi da birebir anda kullanabilmek için iki ayrımlı telefon kullanmak zorundadır. Dual SIM özelliği olan bir telefon ile hem ferdi hem de iş alani sinirinizi tıpkı anda kullanabilirsiniz. Lakin ikisini de etkin olarak kullanabilmek için bu tıpta bir Dual SIM özelliği olan aygıt tercih etmelisiniz.

farklı kullanım yerleri:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 7

Dual SIM özelliğine sahip aygıtınızda kullandığınız iki SIM kartın da tüm özelliklerini kullanmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz birini sadece arama ve SMS üzere temel muhtaçlıklar için, başkasını ise internet teması için kullanabilirsiniz. farklı GSM operatörlerinden alacağınız ayrımlı tarifeler ile hem en düzgün temas cinsini seçebilir hem de taşınabilir irtibatınızı çok daha uygun fiyata karşılayabilirsiniz.

Depolama yerı:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 8 9X5FOTkb

Dual SIM Dual Standby ya da Türkçe ismiyle çift SIM kart çift bekleme Dual SIM cinsine sahip birtakım aygıtlarda ikinci SIM kart, SD kart yuvasına takılır. Bu durum, aygıtın depolama yerını SD kart kullanarak genişletmenizi pürüzler. Şayet satın alacağınız aygıtta Dual SIM özelliği bu formda kullanılıyorsa artırılamayan hafızanın sizin için kâfi olduğundan emin olmalısınız.

İrtibat meseleleri:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 9 DwrmTgmZ

Yeniden Dual SIM Dual Standby ya da Türkçe ismiyle çift SIM kart çift bekleme Dual SIM tipinde karşılaşılan bir uygulama da 4G + 2G SIM kart kullanımıdır. Yani bir SIM kartı sadece arama ve SMS için kullanabilirsiniz manasına geliyor. Bu türlü bir durum hem ilişki hem de kullanım zorluklarına neden olabilir. Yeni bir aygıt satın almisiman Dual SIM kullanım ayrıntılarını incelemenizde fayda var.

Bekleme problemleri:

dual sim ne demek cesitleri ve avantajlari nelerdir 10 47LQbLjG

Dual SIM Dual Active ya da Türkçe ismiyle çift SIM kart çift etkin kullanım Dual SIM çeşidine sahip olan aygıtlar, birebir anda iki SIM kart kullanımı sunabilmek için iki isimet radyo vericisi kullanırlar. Bu durum bekleme mühleti konusunda meseleler yaratacaktır. Daha kısa olan bekleme müddeti iki SIM kartın tıpkı anda etkin olma müddetini kısaltacak, muhtemel ilişki ve kullanım sıkıntılarına neden olacaktır.

ayrımlı avantajlara ve dezavantajlara sahip bir özellik olan Dual SIM ne demek, çeşitleri nelerdir üzere özellik ile ilgili merak edilenleri anlattık. Kullanmasanız bile yeni bir telefon alırken Dual SIM özelliği olmasını tercih edin. Zira yakın bir tarihte olmasa bile tahminen bir gün gereksiniminiz olabilecek, değerli bir özellik.

Sıradaki içerik:

Dual SIM Ne Demek, Çeşitleri ve Avantajları Nelerdir?