DPÜ’de Geliştirilen Görüntü Konferans Uygulaması: Arsimeet

dpude gelistirilen goruntu konferans uygulamasi arsimeet pVXCsDtG

Koronavirüs nedeniyle konutlarımıza kapandığımız son 1 yıl içinde hem eğitim hem de çalışma hayatını sürdürmek büyük oranda konferans uygulamalarına düştü. O denli ki konferans uygulamalarının taşınabilir sürümleri, 2020 yılının en fazla indirilen uygulamaları ortasına da girmeyi başardı.

Bugünse Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Yapay Zeka & Bilişim Teknolojileri Topluluğu (YAZTEM) tarafından geliştirilen görüntü konferans uygulamasıyla karşınızdayız. Üniversite topluluğuna geliştirilen görüntü konferans uygulaması, şimdi yayınlanmamış olsa da kullanıcılarına sunacağı özellikleriyle pek çok kurumun muhtaçlıklarını karşılamayı visimediyor.

Sınırsız iştirakçi, toplantı, ekran paylaşımı:

dpude gelistirilen goruntu konferans uygulamasi arsimeet 0 IiYPusHh

‘Arsimeet’ isimli görüntü konferans uygulaması, günümüzün tanınan görüntü konferans uygulamalarının sunduğu birden fazla özelliği sunuyor. Uygulama, toplantılara rastgele bir kişi hududu getirmemekle birlikte sınırsız adetda toplantı oluşturulmasına, sınırsız ekran paylaşımına ve sınırsız yetki ve moderasyona da (sınırsız özellikler şirketler için önerilen Ultimate planında sunuluyor) imkân tanıyor.

4K Ultra HD çözünürlüğünü destekleyen Arsimeet, konferans sırasında oylama süreci, aylık raporlama ve istatistik edinimi, toplantıda kelam isteme, toplantıyı kaydetme, lobide bekletme ve beyaz tahta özelliklerine de mesken sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra elbette toplantı sırasında mesajlaşabiliyor, görüntü ve ses görüşmesi, evrak paylaşımı da yapabiliyorsunuz.

dpude gelistirilen goruntu konferans uygulamasi arsimeet 1 NnywWi3O

Uygulama, uçtan uca şifreleme yoluyla toplantıların güvenliğini en üst seviyeye çıkarıyor. Google’ın WebRTC projesini temel yer uygulama, bu sayede web tabanlı olarak çalışabiliyor. Yani uygulamadan faydyermak için uygulamayı indirmeniz koşul değil. Son olarak uygulama, kurumların şahsî sunucularında da çalışabiliyor.

Öğrenci topluluğu, geliştirdiği görüntü konferans uygulaması Arsimeet’i taşınabilir ve masaüstü versiyonlarını yakın vakitte yayınlamak için geliştirmeler üzerinde çalışıyor. Eğitim emelli kullanılan her platformda pandemi periyodunda fiyatsız olarak kullanılabilecek uygulama şu anda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde test ediliyor.

Sıradaki içerik:

DPÜ’de Geliştirilen Görüntü Konferans Uygulaması: Arsimeet