Dijital sıhhat pasaportu hayatımıza giriyor

dijital sihhat pasaportu hayatimiza giriyor FJvjBMkm

dijital sihhat pasaportu hayatimiza giriyor 0 ZYvtYtwZ

Ülkeler ortası uçuşlarda muhakkak koşullar için aşı karnelerinin istenmesi bilinen bir durum. Pandemi devri ile birlikte artık uçuşlarda daha fazla koşulların yerine getirilmesi isteniyor ve bu da dijital sıhhat pasaportu periyodunu başlatacak.

Dijital pasaport

Ülkeler ortası seyahat yapan insanların koronavirüs yayılımını daha fazla arttırması hükümetleri kimi önlemler almaya itti. Örneğin son İngiltere olayında olduğu üzere ülkeye girişlerde PCR testi negatif zarurî hale geldi. Yolcunun test sonuçları ve testi hangi laboratuvarda yaptırdığı üzere bilgilerin daima erişilebilir olması gerekiyor.

Başka taraftan aşılamaların başlaması ile birlikte yurt dışı uçuşlarda da aşıların zorunla hale gelmesi bekleniyor. Avusturalyalı hava yolu firması Qantas seyahatlerde koronavirüs aşısını kesinlikle arayacağını duyurdu.

Bu kadar fazla bilginin olması haliyle bir dijital sıhhat pasaportunu mecburî kılıyor. Memleketler arası Hava Nakliyatı Birliği (IATA) yolcuların sıhhat datalarının yer aldığı ve gerektiğinde paylaşıldığı dijital kimlikler sayesinde hava yolu nakliyatının eski günlerine döneceğini düşünüyor.

United Airlines ve Singapur Havayolları belli hava limanlarında dijital sıhhat pasaportunu test etmeye başladı. Lufthansa ve JetBlue üzere pek çok hava yolu şirketi bu bahisteki çalışmalarını sıklaştırdı. Hava yolu şirketlerindeki bu hazırlık haliyle tıp şirketlerini de harekete geçirdi. Avrupa’da blok zinciri temelli ve güvenlik odaklı dijital pasaportlar test ediliyor.

dijital sihhat pasaportu hayatimiza giriyor 1 L4wHs1Y8

Hava yolu ulaşımının yanında ülke içi yahut kent içi ulaşımlarda da muhtemelen aşı mecburiliği olacak. Örneğin Fransa aşı olmayanların toplu taşıma araçlarını kullanmaması için bir kanun hazırlığı içerisinde.

Kısaca dijital sıhhat pasaportu üslubundaki araçlar yakın bir periyotta mecburî hale gelecek üzere görünüyor. En azından pandemi büsbütün bitene kadar şahsî pasaportumuzun yanında dijital sıhhat pasaportumuz da olmak zorunda.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Dijital sıhhat pasaportu hayatımıza giriyor