Deniz tabanlarında ”deniz karı” olarak isimlendirilen alg yapıları incelenecek

deniz tabanlarinda deniz kari olarak isimlendirilen alg yapilari incelenecek Ihs5KAVC

deniz tabanlarinda deniz kari olarak isimlendirilen alg yapilari incelenecek 0 c6WfcvU6

Denizlerde yaşayan algler, atmosferimizde bulunan CO2 gazları üzerinde epeyce büyük değere sahip olmakla birlikte araştırmacılar tarihte birinci sefer bu alan üzerinde eğildi ve yürütülen çalışmada alglerin CO2 gazları üzerindeki tesiri incelemek üzere plan yapıldı.

Algler olarak bilinen fitoplanktonlar doğal döngüler için kilit rol üstlenmekle birlikte bu canlılar CO2 ve güneş ışığını kullanarak güce üretiyor. Yeni araştırma için araştırmacılar deniz tabanlarında bulunan ve ‘’marine snow’’ yani ”deniz karı” olarak isimlendirilen ölmüş ve hayatının son evrelerini yaşayan alglere odaklandı.

Özel robotlar ve teknikler

deniz tabanlarinda deniz kari olarak isimlendirilen alg yapilari incelenecek 1 DmjhU7dJ

Alglerin birebir karadaki bitkiler üzere karbon döngüsünde epey değerli yere sahip olduğunu belirten araştırma takımı bahsi geçen canlıların öldüğünde karbondan varlıklı kesimlerin okyanus tabanına yanlışsız yol aldığını ve bu durumun birebir kar yağar üzere imaj oluşturduğunu ve okyanus tabanında tıpkı kartopu görüntüsü oluşturduğunu açıklıyor.

Araştırmacılar biyolojik karbon pompası ismini verdikleri ve karbonun atmosferden okyanusa yolcuğunu anlatan durumu daha yakından incelemek ve anlamak için denizin tabanlarına biyo-optik sensörler ile robotik şamandıralar ve çeşitli dalış kayıkları kullanılacağını belirtiyor. Yeni araştırma için çalışmalar başlamakla birlikte çalışmaların 16 Ocak 2021 yılında sona ereceği belirtiliyor.

Yeni araştırma ve proje Australian Antarctic Program Partnership isimli sitede yayımlandı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Deniz tabanlarında ”deniz karı” olarak isimlendirilen alg yapıları incelenecek