Genel

Deniz kıyılarında biyoçeşitliliği sağlayacak oluklu fayanslar geliştirildi

deniz kiyilarinda biyocesitliligi saglayacak oluklu fayanslar gelistirildi 0

Kıyı şeritlerine örülen duvarlar yahut dalgakıran olarak yerleştirilen duvarlar o bölgedeki habitata ve küçük deniz canlılarına ziyan verebiliyor. Artık ise bilim insanları denizdeki habitatı korumak için bir tıp fayans geliştirdi.

Gelgitlerin çok olduğu bölgede yaşayan küçük canlılar inançlı bir yer edinebilecekleri, avcılardan saklanabilecekleri ve gelgit olayı bittiğinde güneş ışınlarından korunabilecekleri küçük çatlaklara ve dehlizlere muhtaçlık duyuyor lakin örülen duvarların yüzeyleri düz beton tabandan oluştuğu için bu durum mümkün olmuyor.

Çatlaklara sahip fayanslar

deniz kiyilarinda biyocesitliligi saglayacak oluklu fayanslar gelistirildi 1 LUYF95h3

Uluslarası bir araştırmacı kümesi bahsi geçen durumu uygunlaştırmak maksadıyla 3 boyutlu yazıcılardan yardım alarak çatlaklara ve oyuklara sahip beton fayanslar geliştirdi. Geliştirilen fayanslar 1 yıl boyunca Hong Kong, Sidney, San Francisco ve Londra’nın da yer aldığı 14 farklı bölgede denendi.

Yapılan incelemeler sonucunda oluklu fayansların %19 ila 51 oranında daha fazla canlı tipi barındırdığı, %59 ila 416 oranında da daha fazla canlı sayısı barındırdığı tespit edildi.

Yeni araştırma Küresel Ecology and Biogeography isimli mecmuada yayımlandı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu