DeFi rüzgarı Etherum madencilerine servet kazandırdı

defi ruzgari etherum madencilerine servet kazandirdi 14SqigaQ

defi ruzgari etherum madencilerine servet kazandirdi 0 KSBved2I

Yılın ortalarından bu yana merkeziyetsiz finans olarak tabir edilen ve DeFi olarak isimlendirilen büyük bir fırtına kripto para piyasasını sarmış durumda. Mart ayındaki keskin düşüşü telafi ederek üst taraflı bir çıkışın başlamasına da neden olan DeFi rüzgarı en çok Ethereum madencilerini sevindirdi.

DeFi piyangosu

Kripto para dünyasını temel manada Bitcoin başlatmış olsa da kökten değiştiren Ethereum oldu. Akıllı kontrat sistemi ile kripto para üretmeyi epey kolaylaştıran Ethereum sayesinde Tron ve EOS üzere pek çok proje doğdu.

Ethereum sonrasında EOS, Tron, Vite üzere pek çok proje kendi akıllı kontrat sistemlerini hayata geçirmişti. Çoklukla büyük projeler üçüncü taraf akıllı kontratlarda piyasaya birinci adımı attıktan sonra kendi ağlarını kurarak yoluna devam ediyor.

Bununla birlikte DeFi projelerinin geneli Ethereum ağı üzerinde başlıyor lakin kendi ağına geçmekte ivedi etmiyor. Bu bakımdan kısa müddette Ethereum ağında yüzlerce DeFi projesi oluşturuldu. UNISWAP, MOONSWAP üzere pek çok ağır DeFi değişim borsalarını da hesaba katınca Ethereum üzerinde inanılmaz bir ağır başladı.

defi ruzgari etherum madencilerine servet kazandirdi 1 V8anCeXI

Bir ağdaki yoğunluk haliyle o ağı ayakta tutan madencilere daha fazla yük lakin bir taraftan da transfer fiyatlarının artması manasına geliyor. Daha evvel 0.2$ üzere seyreden transfer ücetleri bir orta 1ETH transfer için tekrar 1ETH fiyat düzeyine kadar fırlamıştı.

Hala Ethereum ağında gönderim fiyatları çok yüksek. Bu fiyatlar direkt madencilere gittiği için aslında bu alanda gelir patlaması yaşandığını söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalara nazaran Ağustos ayında Ethereum madencileri 113 milyon doları kasaya koyarken Eylül ayında bu sayı 168 milyon dolar oldu (450 000ETH). Bitcoin ağında yüzde 50 düşüşle gelirlerin 26 milyon dolar olduğunu söylersek ortadaki muazzam farkı anlatmış oluruz.

Bununla birlikte DeFi rüzgarı dinecek üzere görünmüyor. Kripto para piyasasının 10000$ altını zorlamasının akabinde takviye bularak 11000$ üzerine atması yine yatırımcıları hareketlendirdi. Bu bakımdan Ethereum ağının daha fazla zorlanacağını ön görebiliriz. Şimdi Ethereum 2.0 güncellemesi tamamlanamadığı için madenciler bir mühlet daha yüksek fiyatların keyfini sürecektir.

Sıradaki içerik:

DeFi rüzgarı Etherum madencilerine servet kazandırdı