DeepMind kurallar olmadan da öğrenebilen algoritma geliştirdi

deepmind kurallar olmadan da ogrenebilen algoritma gelistirdi p68z9F6r

Google’ın 2013 yılında bünyesine kattığı Londra kaynaklı DeepMind yapay zeka takımı başarılı işler yapmaya devam ediyor. Alanında ses getiren projelere imza atan takım algoritmalarını daima geliştiriyor.

DeepMind MuZero nedir?

DeepMind ismini birinci olarak AlphaGo ismindeki Go yapay zekası ile duyurdu. Oyuncuları izleyerek algoritma geliştiren yapay zeka pek çok tanınan Go oyuncusunu yenmiş ve dikkat çekmişti. Sonrasında ise kendi kendine oynayarak algoritma geliştiren AlphaGo Zero sahneye çıktı.

Zero satranç ve shogi üzere zeka oyunlarında tek bir algoritma ile ilerleyebiliyordu. Ayrıyeten Quake 3 üzere oyunlarda da gerçek oyunculardan ayırt edilemeyecek derecede stratejiler geliştiriyordı. Artık ise Alpha MuZero tanıtıldı. İnsan üzere kararlar verebilen genel maksatlı algoritmalar geliştirmek emelini taşıyan MuZero bu kere kuralları olmayan oyunlarda da başarılı olabiliyor.

DeepMind takımı yapay zeka algoritmalarında kıymetli bir mahzur olan kuralsız öğrenmeyi aşmayı amaçlıyor. Yapay zeka algoritmaları belli kurallar verilerek eğitildiği için kuralları olmayan ve esnek kararlar gereken durumlarda zorlanıyor.

deepmind kurallar olmadan da ogrenebilen algoritma gelistirdi 0 ZNlatAVK

Alpha MuZero biraz daha insan üzere düşünmeye çalışıyor. Evvelki kararın getirisini hesaplıyor, mevcut durumu inceliyor ve sonraki etap için en âlâ hareketi yapıyor. Bunu beşere uyarlarsak örneğin ufukta kara bulutlar gördüğümüz vakit yoğunluk yahut basınç üzere pahalara takılmayız. Tek düşündüğümüz dışarı çıkarken yağmurluğa gereksinimimiz olup olmadığıdır.

MuZero da işte bu formda düşünüyor. Takım buna ileri görüşlülük ismini vermiş. Oyunlarda ataklarını rakibin nasıl etkileneceği hesaplayarak yapıyor. Daha evvel atakları yaparak rakibin etkilenmesini inceliyordu.

MuZero yapay zekası zeka oyunlarının yanı sıra Atari oyunları ve Pac-Man üzere üretimlerde kıymetli sonuçlara imza atmış. Hatta atak sayısı sınırlansa bile yeniden tatmin edici skorlar elde edilmiş. DeepMind grubunun en verimli yaklaşımı olduğu belirtilen MuZero; robotik teknolojiler alanında da büyük beklentilere sahip.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

DeepMind kurallar olmadan da öğrenebilen algoritma geliştirdi