Donanım

Dataları insan bedeni üzerinden aktarma çok yakın olabilir

datalari insan bedeni uzerinden aktarma cok yakin olabilir 0

Son periyotta bilim insanları farklı bir yol üzerinde çalışıyor. Dijital dataları insan bedeni üzerinden alıcı noktaya transfer edebilmek pek çok laboratuvarın gerçekleştirmeye çalıştığı bir husus haline geldi.

İnsan bedeni ve dijital bilgi

Bugün dijital bilgileri aktarabilmek için başta internet olmak üzere USB bellek, WiFi yahut Bluetooth üzere teknolojiler kullanıyoruz. Bilim insanları ise dijital bilginin insan bedeni üzerinden aktarılabileceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz periyotlarda Panasonic araştırmacıları tarafından geliştirilen ve özel bir bileklik takan iki insanın parmak uçlarını birbirine değdirerek data aktarabildikleri teknoloji dikkat çekmişti. Bu sistemde dokunarak kapı kilitleri bile açılabiliyordu.

Purdue Üniversitesi’nden sensör uzmanları Shreyas Sen ve David Yang benzeri bir teknolojinin duyurusunu yaptı. Tekrar özel bir giyilebilir aygıt takan kişi bedeni üzerinden dijital bilgileri alıcı noktasına ulaştırdı.

Bu teknolojide düşük güçteki elektro manyetik alanlardan yardım alınıyor. Dijital data bu sayede bedende inançlı bir halde tutulurken yalnızca alıcı nokta ile temas edildiğinde aktarılıyor.

datalari insan bedeni uzerinden aktarma cok yakin olabilir 1 MNtuu2uz

Araştırmacılar bu iletim tekniğinde saldırganlar tarafından ortaya girme yahut kestirme üzere atakların işe yaramayacağını belirtiyor. Yani öbür transfer prosedürlerine nazaran daha inançlı. Bu sayede taşınabilir ödeme yahut binaların girişlerinde dijital kimlik üzere pek çok alanda büyük potansiyel taşıyor.

Bununla birlikte bedendeki dijital kimliğin ilgisiz olan alıcı noktalarına iletilmemesi için bir yol geliştirilmesi gerekiyor çünkü temas edilen her noktaya kritik bilgilerin aktarılması büyük bir meseleye yol açabilir.

Araştırmacılar bu biçim pürüzlerin üstesinden geldikten sonra beden üzerinden bilgi transfer teknolojisinin kusursuz hale geleceğini düşünüyor. Akıllı saat üzere günlük kullanılan giyilebilir aygıtlara entegre edildiği vakit yaygın bir kullanım alanı da bulabilecek.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu