Danimarka’da kurulması planlanan dikey çiftlikte yılda bin ton zerzevat yetiştirilecek

danimarkada kurulmasi planlanan dikey ciftlikte yilda bin ton zerzevat yetistirilecek wkI95gY2

danimarkada kurulmasi planlanan dikey ciftlikte yilda bin ton zerzevat yetistirilecek 0 HsDF6kCa

Danimarka’nın başşehri Kopenhag’da açılması planlanan iç yerde konseyi dikey çiftlikte yıllık bin ton zerzevat yetiştirlmesi amaçlanıyor. Tayvan merkezli YesHealth Group ve Danimarkalı teşebbüs Nordic Harvest iş birliği ile kurulacak çiftliğin elektrik gereksinimi ise rüzgâr gücünden sağlanacak.

Kapalı ortamda kurulacak çiftlikte kış aylarında da yetiştiricilikyapılacağı tabir edilirken bunların yalnızca 20 futbol alanı kadar alan kaplayan örnekleriyle tüm Danimarka’nın yıllık zerzevat muhtaçlığının karşılanabileceği belirtiliyor.

Teknolojiyi geliştiren YesHealth Group’un çok daha büyüklerini Tavyan ve Çin’de kurduğu çiftlikler şirket için kıymetli bir gelir kaynağı haline gelmişken, Çin’deki çiftlikte yetiştirilen sebzelerin bir şirket tarafından çalışanlarına dağıtıldığı belirtilmekte.

Hidroponik tarım metodu

Topraksız bir ortamda bitki yetiştirmek için tercih edilen hidroponik tarım usulünün kullanıldığı çiftlikte bitkiler, muhtaçlıkları olan besin elementlerini toprak yerine bitkinin gereksinimi olan minerallerin özel olarak hazırlandığı besin solüsyonundan karşılıyor. Hidroponik tarım formülünde haşere ilacı kullanılmasına da gerek kalmıyor.

danimarkada kurulmasi planlanan dikey ciftlikte yilda bin ton zerzevat yetistirilecek 1 nmHrDbN6

Kopenhag’da yaklaşık 7 bin metrekarelik kapalı alana kurulacak çiftlik, rüzgâr gücü yardımıyla işleyecek. Merkezdeki birçok faaliyet otomasyon prosedürüyle yürütüleceği için de iş gücü manasında maliyetler düşük olacak. Çiftlikte, YesHealth Group’un kendi geliştirdiği LED lambaların kullanılacağı bunların ise verimlilik açısından hayli yetenekli olduğu belirtilmiş.

YesHealth Group, önümüzdeki süreçte Avrupa’nın öteki bölgeleri ile gelecek yıl Singapur, Filipinler, Dubai, Suudi Arabistan ve Güney Afrika’da faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Danimarka’da kurulması planlanan dikey çiftlikte yılda bin ton zerzevat yetiştirilecek